Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, przy współpracy z Europolem, Eurojustem i śledczymi z Niderlandów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie przemycali na teren Europy Zachodniej prekursory niezbędne do produkcji metamfetaminy, amfetaminy i tabletek ecstasy. Zlikwidowano również dwa olbrzymie laboratoria substancji psychotropowych. W Polsce zatrzymano 7 osób, w tym dwoje podejrzanych o zorganizowanie przestępczego procederu, 34-letnią Polkę Magdalenę B. oraz jej partnera, obywatela Niderlandów.

Jak informuje CBŚP, sprawa zaczęła się niemal dwa lata temu, gdy w czasie kontroli drogowej przejęto substancje służące do produkcji narkotyków. Funkcjonariusze ustalili wtedy, że transporty miały charakter cykliczny, a ich docelowym miejscem nie są adresy wskazane w dokumentach przewozowych.

Policjanci z Zarządu CBŚP w Bydgoszczy wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu podjęli, za pośrednictwem Europolu i Eurojustu, współpracę z policją i prokuraturą z Niderlandów. Międzynarodowe działania doprowadziły do zlikwidowania na terenie Niderlandów dwóch laboratoriów narkotyków syntetycznych pracujących na skalę przemysłową.

Jak informuje CBŚP, zlikwidowano trzy linie produkcyjne, na których wytwarzano narkotyki syntetyczne - metamfetaminę, amfetaminę i MDMA. Zabezpieczono ponad 300 kilogramów narkotyków, w tym: 171 litrów płynnej metafetaminy, 53 litry płynnej amfetaminy, 40 kg MDMA oraz 50 kg PMK. Jak ustalono, łącznie do tych laboratoriów dostarczono około 80 ton prekursorów i substancji chemicznych.

7 osób zatrzymanych w Polsce

W Wielkopolsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o kierowanie przestępczym procederem - to 34-letnia Magdalena B. i jej partner, który jest obywatelem Niderlandów. Oboje zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. W ręce służb wpadło również również 5 osób, którym Prokurator Okręgowy w Poznaniu przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania zatrzymanej pary policjanci odkryli i zabezpieczyli 14 litrów płynnej amfetaminy. 

Z kolei na terenie Niderlandów zatrzymano osoby podejrzane o wytwarzanie narkotyków. Jak podkreśla policja, sprawa ma charakter rozwojowy.