Ryszard Grobelny nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach na prezydenta Poznania - twierdzi Leszek Wojtasiak, wiceprzewodniczący zarządu PO w Wielkopolsce. Grobelny zapowiada rychłe ogłoszenie decyzji o samodzielnym starcie w wyborach.

Obecny prezydent miasta był typowany na kandydata na prezydenta Poznania z poparciem PO. Jednak premier i szef Platformy Donald Tusk oświadczył niedawno, że nikt, kto ma zarzuty prokuratorskie, nie będzie mógł posługiwać się w kampanii szyldem PO. Tymczasem Grobelny odpowiada przed sądem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk.

Wojtasiak podkreślił, że decyzja o niewystawianiu Grobelnego jako kandydata jest już pewna, a partia daje mu "wolną rękę" odnośnie samodzielnego startu. Spodziewamy się, że Grobelny podejmie samodzielną decyzję o starcie w wyborach, jest to zrozumiałe. Jeśli chodzi o naszego kandydata, rozważamy kilka propozycji - powiedział Wojtasiak.

Prezydent Poznania w marcu zdecydował się na wstąpienie do Platformy i obecnie zasiada w zarządzie regionu partii. Jak mówił, to PO zwróciła się do niego z propozycją startu w wyborach i wstąpienia do partii wiedząc, jaka jest jego sytuacja prawna. W 2008 roku sąd skazał go na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok uchylił sąd apelacyjny, sprawa jest badana przez sąd po raz drugi.

Grobelny jest prezydentem Poznania od 1998 roku. W 2002 roku startował w wyborach jako kandydat popierany przez PO; w 2006 roku jako kandydat niezależny pokonał kandydatkę wystawioną przez tę partię.