Już wkrótce manifestacja górniczych emerytów w Katowicach. 12 listopada będą demonstrować przed siedzibą Kompanii Węglowej. To będzie protest przeciwko odebraniu im prawa do bezpłatnego węgla.

Budżet nie sfinansuje górniczych deputatów węglowych. To efekt sprzeciwu Ministerstwa Gospodarki, do którego zwróciły się w tej sprawie spółki węglowe - dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek. czytaj więcej

Związkowcy są zbulwersowani sposobem, w jaki zarząd Kompanii Węglowej pozbawiał emerytów deputatu węglowego.

Uchwała zarządu w tej sprawie została podjęta bez jakiejkolwiek konsultacji ze stroną społeczną i w naszej ocenie niezgodnie z prawem. Milczeliśmy, kiedy w lutym zarząd odebrał nam po tonie węgla, bo rozumieliśmy, że sytuacja w branży jest trudna. Uważaliśmy, że jeżeli my zrezygnujemy z części węgla, pozwoli to uratować miejsca pracy dla młodych ludzi. Teraz jednak zarząd posunął się za daleko. Deputat to nie jest żaden przywilej, tylko cześć naszego świadczenia emerytalnego, na które ciężko pracowaliśmy - podkreśla Bronisław Skoczek, przewodniczący Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność.

Związkowcy rozdają emerytom wzory pozwów przeciwko Kompanii Węglowej i wzory pism protestacyjnych. Namawiają, by emeryci podpisali listy i wysyłali je do prezesa koncernu, premier Ewy Kopacz oraz do posłów i senatorów.

Kompania Węglowa przestanie wypłacać ekwiwalent za węgiel od stycznia. Ma w ten sposób zaoszczędzić ok. 260 mln zł. rocznie.