Mieli zarobić pieniądze za założenie kont bankowych. Mają do spłacania kredyty. Policjanci z Hrubieszowa na Lubelszczyźnie zatrzymali 5 osób, które trudniły się wyłudzaniem pożyczek z banków na podstawione osoby w różnych bankach internetowych.

Mechanizm był prosty - oszuści osobom w trudnej sytuacji finansowej proponowali od 100 do 300 złotych za założenie konta internetowego. Docierali głównie do osób bezdomnych i pozbawionych stałych źródeł utrzymania. Za obietnicę uzyskania od 100 do 300 złotych proponowali takim osobom założenie kont bankowych, a następnie na ich dane osobowe wyłudzali pożyczki od różnych instytucji finansowych, działających w internecie. Za każdym razem było to kilkaset złotych. Gdy pieniądze trafiały na konto, natychmiast je wypłacali. W ten sposób oszukali 28 osób - na ponad 13 tysięcy złotych, ale jak mówią policjanci poszkodowanych może być znacznie więcej.

W skład grupy wchodziło 5 mieszkańców Hrubieszowa, gminy Hrubieszów i gminy Sławatycze. Trzech mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 19 do 29 lat. Wszyscy zostali zatrzymani przez policję i mają już postawione zarzuty. Wszyscy objęci są dozorem policyjnym. Za to przestępstwo grozi im do lat 8 więzienia.

Policjanci apelują, żeby nikomu i pod żadnym pozorem nie udostępniać swoich danych osobowych, bo mogą posłużyć m.in. do wyłudzeń kredytów, czy towarów w sklepach internetowych.

(j.)