Pierwsza część egzaminacyjnego maratonu już za gimnazjalistami. Blisko 400 tysięcy uczniów trzecich klas z mniej więcej 7 tysięcy szkół w całym kraju napisało dziś test z wiedzy humanistycznej. Publikujemy arkusz zadań z historii i WOS-u oraz języka polskiego wraz z rozwiązaniami.

ZOBACZ PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI Z EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO

ZOBACZ CZYSTE ARKUSZE ZADAŃ Z JĘZYKA POLSKIEGO 

ZOBACZ PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI Z EGZAMINU Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

ZOBACZ CZYSTE ARKUSZE ZADAŃ Z HISTORII I WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

Na wtorkowym egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie jako pierwszy dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jego rozwiązanie mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po godzinnej przerwie przystąpili do rozwiązywania zadań z języka polskiego. Na poradzenie sobie z nimi mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).

Teraz wiedza matematyczno-przyrodnicza i języki obce


W środę na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie również będą mieli do rozwiązania dwa bloki zadań. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut). Pomiędzy blokami również będzie godzinna przerwa.

Czwartkowy egzamin z języka obcego przeprowadzany zostanie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym - na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym, który potrwa 60 minut (w przypadku dyslektyków 90 minut). Egzamin na poziomie rozszerzonym zdawać będzie tylko część uczniów - ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Egzamin będzie przeprowadzany z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Wyniki będą znane w czerwcu

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w najbliższych dniach, napisze go w drugim terminie - 3, 4 i 5 czerwca. Z kolei uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu będzie musiał przystąpić do niego jeszcze raz.

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.

Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu. Będą one mieć wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej (poza wynikiem egzaminu z języka obcego na poziomie rozszerzonym). Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie, a o przyjęciu do danej szkoły decydują: liczba punktów uzyskanych za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.

(edbie)