Prezydent Krakowa podpisał projekt uchwały, która pozwoli gimnazjalistom korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej. Teraz projektem zajmą się krakowscy radni; jutro mają przegłosować zmiany w taryfie biletowej. My w tej sprawie interliniowaliśmy jeszcze przed wakacjami.

Do tej pory z darmowych przejazdów mogli korzystać jedynie uczniowie podstawówek. Teraz radni zdecydowali się przyśpieszyć prace nad projektem darmowych przejazdów także dla gimnazjalistów. Okazuje się bowiem, że w związku z reformą edukacji część uczniów - nawet z tego samego rocznika - płaci za bilety, a inni są z tej opłaty zwolnieni.

To jest nierówność - przyznaje w rozmowie z dziennikarzem RMF MAXXX Przemkiem Błaszczykiem Aleksander Miszalski z klubu PO. Część dzieci z tego samego rocznika korzysta z darmowej komunikacji, a część nie. Bo np. jedno zostało objęte reformą, a drugie nie ze względu na to, że ktoś poszedł wcześniej do szkoły - tłumaczy. To jest pewnego rodzaju niesprawiedliwość. Rodzice przez to są nierówno traktowani w sensie finansowym, budżetowym - dodaje.

Projekt zmian w taryfie biletowej uzyskał pozytywną opinię komisji infrastruktury. Jutro specjalny dokument w tej sprawie wprowadzi na sesję prezydent Krakowa, a radni go przegłosują, bo tak zapewnia radny PiS Adam Kalita. Tu zgoda jest wszystkich klubów.

Co ważne, jeśli rodzice już wykupili gimnazjalistom bilety okresowe, będą mogli je zwrócić i odzyskać pieniądze. Kwota, jaką odzyskają, będzie naliczana od momentu wejścia w życie uchwały - zapewnia Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta Krakowa.

Wyliczono, że z ponad 18 tys. gimnazjalistów z darmowych przejazdów skorzysta 12 tys. uczniów.

W następnym roku także licealiści będą jeździć za darmo?

Do tej pory darmowe przejazdy dla podstawówek kosztowały miasto prawie 3 mln zł za rok szkolny. Od września, kiedy w szkołach podstawowych pojawiły się siódme klasy, szacuje się, że suma ta może wzrosnąć do prawie 5 mln złotych. Darmowe przejazdy dla gimnazjalistów to kolejny dodatkowy wydatek dla miasta - ok. 2,9 mln złotych. 

Jak powiedział nam radny PiS Michał Drewnick, jego klub będzie chciał od przyszłego roku wprowadzić darmowe przejazdy także dla licealistów.


W tej chwili uprawnienia do bezpłatnych przejazdów Komunikacją Miejską w Krakowie przysługują:

  •     wszystkim dzieciom od urodzenia do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego - na podstawie oświadczenia rodzica/opiekuna podróżującego z dzieckiem,
  •     uczniom krakowskich szkół podstawowych, w okresie roku szkolnego, tj. od 1 września do 30 czerwca - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej zlokalizowanej na terenie Gminy Miejskiej Kraków, wydanej według wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw edukacji narodowej.


Uprawnione dzieci mogą bezpłatnie podróżować wszystkimi tramwajami i autobusami Komunikacji Miejskiej w Krakowie na liniach miejskich i aglomeracyjnych w strefie biletowej I (miasto Kraków) i II (aglomeracja).


Przemek Błaszczyk