W rozmowie z RMF FM prof. Małgorzata Gersdorf zapowiada, że będzie się sądzić z posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem, Władysław Frasyniuk został uniewinniony, a w Monako poznaliśmy grupy tegorocznej Ligi Mistrzów. Czwartek obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Na koniec dnia przygotowaliśmy dla Was przegląd informacji z całego dnia.

Prof. Gersdorf w RMF FM: Idę do sądu z posłem Piotrowiczem. Nie jestem złodziejką

"Idę do sądu. Będę sądzić się z posłem Piotrowiczem" - zadeklarowała w rozmowie z Marcinem Zaborskim w RMF FM prof. Małgorzata Gersdorf. To reakcja na słowa parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości o osobach blokujących wejście do Krajowej Rady Sądownictwa. "Bronią sędziów, którzy są zwykłymi złodziejami" - mówił w środę Piotrowicz. "Nazwał wszystkich sędziów SN, w tym mnie jako złodziejkę" - uznała Gersdorf. Zarzuca posłowi "naruszenie dóbr osobistych i godności zawodowej".

Prof. Gersdorf po raz kolejny podkreśliła, że nie ustąpi ze swojego stanowiska. "Zgodnie z konstytucją jestem I Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku i nic nie może tego zmienić - chyba że bym umarła. Ale na razie czuję się bardzo dobrze" - stwierdziła. Jak uznała, jej miejsce w SN jest zajęte.

CAŁY WYWIAD MARCINA ZABORSKIEGO MOŻECIE ZOBACZYĆ TUTAJ

Polski pojedynek i trudne zadanie Barcelony. Znamy grupy tegorocznej Ligi Mistrzów!

Łukasz Piszczek z Borussii Dortmund i Kamil Glik z AS Monaco zmierzą się ze sobą w grupie A piłkarskiej Ligi Mistrzów. Trafiły do niej też Atletico Madryt i FC Brugge. Broniący trofeum Real Madryt zagra z w grupie G z AS Roma, CSKA Moskwa i Viktorią Pilzno.

Banki zapłacą za aferę GetBack?

Banki mają złożyć poszkodowanym w aferze Getback propozycję zadośćuczynienia. Chcą ich do tego zmusić Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy. To ich deklaracja ze spotkania z grupą poszkodowanych w sprawie Getback.

Sąd uniewinnił Władysława Frasyniuka

Były poseł i działacz opozycji w czasach PRL Władysław Frasyniuk został uniewinniony od zarzutu podania nieprawdziwych danych podczas legitymowania przez policję. Chodzi o wydarzenia z czerwca ubiegłego roku, gdy demonstrował w trakcie obchodów miesięcznicy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu.

Za nierespektowanie wyroku TSUE grożą nie tylko kary finansowe, ale pozwy o odszkodowanie

Jeżeli wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań Sądu Najwyższego nie byłby respektowany, to każdy obywatel, którego sprawa toczy się przed SN, będzie mógł żądać odszkodowań - ustaliła nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon. Polska mogłaby więc zostać podwójnie ukarana. Bo także Komisja Europejska ma prawo zwrócić się o nałożenie kar finansowych za nieprzestrzeganie unijnego prawa.

TUTAJ MOŻECIE WIĘCEJ PRZECZYTAĆ O TEJ SPRAWIE

Naprawa rozprutego Pendolino potrwa 2 lata. Koszt? Nawet 20 mln zł

W końcu naprawione zostaną dwa składy Pendolino, rozbite w dwóch poważnych wypadkach: pod Modlinem koło Warszawy, gdzie prawie rok temu autobus nie zjechał na czas z przejazdu kolejowego i w Ozimku koło Opola, gdzie Pendolino zderzyło się z ciężarówką. Od tego drugiego wypadku mija już 1,5 roku. Umowa na naprawę tego składu ma być podpisana z producentem pociągu w przyszłym tygodniu - ustalił reporter RMF FM.

Zorza polarna nie z tej ziemi

Astronomowie, prowadzący obserwacje z pomocą teleskopu kosmicznego Hubble'a opublikowali wyniki najnowszych badań zórz polarnych na Saturnie. Zjawisko, co do zasady jest podobne do zorzy polarnej na Ziemi, choć ze względu na inny skład atmosfery Saturna można je obserwować tylko w zakresie promieniowania ultrafioletowego.

Teleskop Hubble'a wyposażony w aparaturę Space Telescope Imaging Spectrograph idealnie się do tego nadaje. By pokazać zorze na tle samej planety, trzeba tylko złożyć obrazy w świetle widzialnym i utrafiolecie.

TUTAJ MOŻECIE ZOBACZYĆ NAGRANIE ZORZY POLARNEJ NA SATURNIE