Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz przyjął w czwartek dymisję generała broni Mirosława Różańskiego. Był on Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak czytamy w komunikacie resortu, minister obrony polecił generałowi Różańskiego wykorzystać zaległy urlop.

Obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych będzie teraz wykonywał I zastępca - generał broni Leszek Surawski.

Jak czytamy na stronie DGRSZ, generał Mirosław Różański to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych w 1986 roku, którą ukończył z wyróżnieniem. W 1989 r. ukończył Centrum Doskonalenia Oficerów tzw. "Akademię Polową" na kierunku dowódców batalionów. W latach 1992-1993 studiował w Akademii Obrony Narodowej (AON) w Rembertowie. W tej samej uczelni ukończył Kurs Taktyczno-Operacyjny w 1998 r. 

W 2005 r. Różański został absolwentem Studium Polityki Obronnej, broniąc pracę pt. "Profesjonalne siły zbrojne podstawowym czynnikiem bezpieczeństwa narodowego". W 2011 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o obronności w specjalności zarządzanie instytucjami publicznymi.


Czym zajmuje się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych?

Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych podlega w czasie pokoju zdecydowana większość polskich żołnierzy. W aktualnej strukturze dowodzenia jest ono jednym z trzech najważniejszych organów - obok Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowództwo generalne zostało utworzone reformą systemu dowodzenia wprowadzoną na początku 2014 r. PiS od początku krytykowało reformę, argumentując, że jest ona niezgodne z konstytucją. Po objęciu MON minister Antoni Macierewicz zapowiedział zmiany w systemie dowodzenia. Prezydent Duda w wywiadzie dla PAP ocenił, że obecny system dowodzenia "de facto prowadził do rozmycia odpowiedzialności".

Pod koniec października Macierewicz zapowiadał, że projekt zmiany systemu dowodzenia trafi do Sejmu jeszcze w tym roku. 

(mn)