Synoptycy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia dla czterech województw przed gwałtownymi burzami. Gdzie aktualnie znajduje się burza? Sprawdź radar pogodowy.

Pierwszy stopień zagrożenia został ogłoszony w części powiatów województwa małopolskiego oraz na zachodzie Polski. Alertem objęte jest również województwo pomorskie i zachodniopomorskie. 

Według skyradar.pl burze nadciągają południa

IMGW wyjaśnia, co oznacza każdy stopień alertu

Stopień 3 : Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu.

Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Stopień 2 : Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

 Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Stopień 1 : Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.Opracowała: Barbara Stanuch