Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w organizowanym w Izraelu 22 i 23 stycznia World Holocaust Forum. Najważniejszym gościem ma być prezydent Rosji Władimir Putin. Swój przyjazd zapowiedzieli również prezydenci Francji, Niemiec i Włoch – informuje piątkowa "Gazeta Wyborcza".

"Prezydent Andrzej Duda nie skorzysta z zaproszenia na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, organizowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

"Brak właściwego forum wypowiedzi dla prezydenta Polski"

Gazeta powołując się na własne źródła, podkreśla, że już 27 grudnia było wiadomo, że Andrzej Duda nie pojedzie do Jerozolimy.

"Uroczystości izraelskie są traktowane, jako alternatywa do obchodów w Auschwitz, 27 stycznia. Problemem jest także brak właściwego forum wypowiedzi dla prezydenta Polski, głównymi mówcami na Forum Holocaustu mają być bowiem prezydent Putin oraz Izraela Reuwen Riwlin.

"Uroczystości są współorganizowane przez szefa izraelskiego MSZ Isreala Katza" - wyjaśnia gazeta. Dodaje, że Katz "zasłynął stwierdzeniem, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" - czytamy.