CBŚP rozbiło gang, którego członkowie sprzedawali narkotyki w kilku województwach. Przestępcy mogli zarobić w ten sposób prawie 12 milionów złotych. W sprawie zatrzymano 13 osób. 9 z nich tymczasowo aresztowano.

Postępowanie w sprawie gangu prowadzą policjanci z Zarządu w Kielcach i Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z prokuratorami Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od czerwca 2015 roku do września 2018 roku. Narkotyki rozprowadzano głównie we Wrocławiu, ale trafiały także na teren woj. dolnośląskiego, śląskiego oraz mazowieckiego. W tym czasie członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu znaczne ilości kokainy, amfetaminy, mefedronu, ecstasy, marihuany oraz metamfetaminy.

Śledczy szacują, że na tym procederze podejrzani mogli zarobić prawie 12 milionów złotych. Dodatkowo, jak wynika z ustaleń śledczych, wyprodukowano amfetaminę wartą milion złotych. 

Podczas zatrzymań zabezpieczono m.in. mefedron, amfetaminę i marihuanę

Pierwsze zatrzymania przeprowadzono jeszcze na początku minionego tygodnia. Wtedy policjanci CBŚP z Kielc i z Wrocławia wcześnie rano zatrzymali 12 osób. W trakcie przeszukań funkcjonariusze u czterech osób znaleźli i zabezpieczyli narkotyki, m.in.: mefedron, amfetaminę oraz marihuanę.

Kolejne uderzenie nastąpiło kilka dni później. Policjanci zatrzymali wówczas kolejnego podejrzanego i zabezpieczyli kilka kilogramów marihuany. Narkotyki były ukryte w jego samochodzie oraz w mieszkaniu wynajmowanym przez członka jego rodziny.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym postawiono zarzuty - m.in. wprowadzania do obrotu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej znacznej ilości środków odurzających oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci amfetaminy z terenu Holandii, a następnie przewiezienia jej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo niektórzy z zatrzymanych usłyszeli zarzuty wytwarzania znacznej ilości środków odurzających.

Sąd zdecydował o 3-miesięcznym areszcie dla 9 osób. Czterech podejrzanych objęto dozorem policyjnym oraz poręczeniami majątkowymi.