Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

W ustawie wyrażona jest zgoda parlamentu na dokonanie przez prezydenta ratyfikacji decyzji Rady z 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie UE jest konieczna, aby m.in. uruchomiony został Fundusz Odbudowy.

Podpisana w piątek przez prezydenta ustawa została tego samego dnia opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie w sobotę. 

Zaskakujące głosowanie w Senacie

Sejm uchwalił ustawę ratyfikacyjną 4 maja, a wczoraj poparł ją Senat. 

Głosowanie w wyzszej izbie parlamentu przebiegło w niespodziewany sposób: ustawę ratyfikacyjną przyjęto bez poprawek. Niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. O odrzuceniu preambuły zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a udziału w głosowaniu nie wziął Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie.

Póżniej senator Pociej przeprosił za swą pomyłkę. Polityk tłumaczył na konferencji prasowej, że równolegle, kiedy trwały głosowania w Senacie, obradowały władze Rady Europy, których jest członkiem.

Senator KO Marcin Bosacki przekazał z kolei "wyrazy ubolewania i przeprosin" w imieniu senatora Czarnobaja, któremu - jak tłumaczył - "zawiesiło się połączenie".