Flisacy uszczelniają i impregnują swoje tratwy. Sprawdzają też, czy po zimie nie zmienił się nurt Dunajca. W Sromowcach w Małopolsce trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu jednej z największych atrakcji turystycznych regionu - spływu przełomem Dunajca.

Górale pienińscy od 83 lat regularnie spławiają turystów po Dunajcu. Pierwszych przewieźli już przeszło 180 lat temu, wiedzą więc doskonale jak się do tego przygotować - mówi ich prezes Jan Sienkiewicz. Pojutrze, czyli w środę ruszamy na sprawdzenie koryta Dunajca, na sprawdzenie urządzeń cumowniczych, przystani i od soboty 1 kwietnia czyli w Prima Aprilis rozpoczynamy spływ. Te łodzie flisackie, które tu widzimy są już przygotowane do sezonu. Na początek będziemy ich mieli około 40 zestawów, natomiast w kolejnych dniach, kolejni flisacy będą dołączali do nas, tak by 1 maja ta flotylla w ilości około 250 zestawów była gotowa do przewożenia turystów - tłumaczy.


W ubiegłym roku flisacy pienińscy przewieźli rekordowe 340 tysięcy turystów. W rozpoczynającym się sezonie maja nadzieje na jeszcze więcej, tym bardziej że trwają starania, by spływ został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.


(mn)