Wprowadzenie jasnych i jednolitych procedur medycznych w okulistyce i ortopedii, a także zapisy do specjalistów w centralnym systemie - to ma być sposób minister zdrowia na walkę z kolejkami w systemie - ustaliła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. Oficjalnie Ewa Kopacz ma przedstawić swój projekt w ciągu najbliższych tygodni.

Dziś wiadomo już natomiast, że ustalone standardy procedur medycznych mają sprawić, że do specjalistów będą trafiać rzeczywiście ci, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy. Wypracowane mają być też zasady kwalifikacji na poszczególne zabiegi - to po stronie lekarzy.

Po stronie pacjentów nowy system ma wyłapać tych, którzy bez potrzeby blokują miejsca. Pacjenci zapisując się do lekarza będą musieli podać swój PESEL. Będziemy wyłapywać te osoby, które już skorzystały z porady, a nie zdążyły się wykreślić, będziemy identyfikować te osoby, które profilaktycznie, zapobiegawczo, zapisały się do kilku specjalistów, blokując jednocześnie kolejkę, bo nie można być w kilku miejscach na raz - zapowiada Ewa Kopacz.