Lekarze zapowiadają, że w grudniu - wbrew nowym przepisom - wciąż będą wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od soboty obowiązywać mają tylko elektroniczne L4, wystawiane przez internet. Porozumienie Organizacji Lekarskich przygotowało właśnie nowe, własne formularze.

Lekarze, z którymi rozmawiał nasz reporter, przekonują, że po 1 grudnia muszą nadal wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Argumentują, że przygotowanie e-zwolnienia dla wielu z nich jest niemożliwe technicznie.

Brak dostępu do internetu, brak komputerów oraz wiek - to są lekarze 90-letni, bo mamy i takie przypadki - wyjaśniał Piotr Watoła, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Jego zdaniem, zwolnienia elektroniczne to pomysł możliwy do zrealizowania dopiero za kilka lat.

Co ciekawe, Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych oficjalnie od grudnia nie będzie uznawał papierowych L4. ZUS ma przyglądać się lekarzom, którzy będą wystawiać zwolnienia na własnych drukach. Zapewnia jednak, że na tym zamieszaniu nie ucierpią pacjenci.

Zwolnienie lekarskie SMS-em

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała, że od 1 grudnia pracownik i pracodawca mogą otrzymywać SMS-a o wystawionym przez lekarza zwolnieniu. W wiadomości będzie informacja, od kiedy i do kiedy obowiązuje zwolnienie. Taką możliwość daje posiadanie przez ubezpieczonego założonego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Możemy tam włączyć opcję otrzymywania SMS-a o uzyskaniu zwolnienia lekarskiego. Wychodząc od lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMS-a z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy, a także na jak długo. Również pracodawca może aktywować usługę informowania go SMS-em o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego jego pracownikowi. Jeśli nie wiemy, jak aktywować usługę, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w tym pomoże - wyjaśniała.