Potyczka z królową nauk już za nimi! Uczniowie klas VIII szkół podstawowych napisali dzisiaj - w drugim dniu egzaminu ósmoklasisty - sprawdzian z matematyki. Wczesnym popołudniem na RMF 24 opublikowaliśmy arkusz zadań i propozycje odpowiedzi, opracowane przez współpracujących z nami nauczycieli!

Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się w poniedziałek dla ponad 377 tysięcy uczniów z blisko 13 tysięcy podstawówek w całym kraju.

Na początek zmierzyli się z językiem polskim:

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019. JĘZYK POLSKI: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>>

Dzisiaj przystąpili do sprawdzianu z matematyki: na rozwiązanie zadań mieli w większości 100 minut, ale w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu - np. uczniów z dysleksją, test mógł być przedłużony do 150 minut.


EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019. MATEMATYKA: ARKUSZ I ODPOWIEDZI>>>>


Od uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie reporter RMF FM Krzysztof Kot słyszał po zakończeniu dzisiejszego testu najczęściej, że było "w porządku".Potrzebna była wiedza i to nie byle jaka. (...) Było w porządku, ale mogło być lepiej. (...) Myślałam, że będzie gorzej - mówili ósmoklasiści naszemu dziennikarzowi.

W ostatnim dniu egzaminu uczniowie napiszą test z języka obcego. W zdecydowanej większości - mowa o 94,98 procent - postanowili zmierzyć się z językiem angielskim. Drugim najczęściej wybieranym językiem był niemiecki.

Wynik egzaminu - uczniowie poznają go 14 czerwca - będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej.

Pierwszy egzamin 8-klasisty w historii w cieniu strajku nauczycieli

Rozpoczęty w poniedziałek egzamin ósmoklasisty to pierwsza w historii sesja tego sprawdzianu. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji wygaszającej gimnazja i wydłużającej naukę w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Tegoroczny egzamin wystartował w ósmym dniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. We wszystkich szkołach zdołano jednak skompletować komisje nadzorujące przebieg sprawdzianu.

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i procedurami, nie ma absolutnie żadnych zakłóceń - potwierdziła szefowa MEN Anna Zalewska na konferencji prasowej w trakcie dzisiejszego sprawdzianu.


Opracowanie: