Będzie bezpieczniej na przejeździe kolejowym w podwarszawskiej Granicy! W drugiej połowie roku pojawi się tam nowa sygnalizacja świetlna. Po interwencji reportera RMF FM Michała Dobrołowicza rzecznik Warszawskiej Kolei Dojazdowej Krzysztof Kulesza obiecał rozpisanie przetargu na nową sygnalizację. Właśnie wybrano firmę, która wymieni sprzęt. "Umowa powinna być zawarta do końca stycznia. Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na wykonanie prac" - zapowiada w rozmowie z naszym dziennikarzem rzecznik WKD.W sprawie przejazdu kolejowego w podwarszawskiej Granicy po raz pierwszy interweniowaliśmy w lipcu. Na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy wtedy informację: "W miejscowości Granica pod Warszawą od kilku lat na przejeździe kolejowym nie działa sygnalizacja świetlna". Jeden z lokalnych przedsiębiorczych obywateli kiedyś obok tabliczki "Sygnalizacja uszkodzona" zawiesił drugą, z komentarzem: "To ją naprawcie!". Ale ona szybko zniknęła. Ciągle słyszymy obietnice, że szlaban lub sygnalizacja w końcu zaczną działać, ale cały czas nic się nie dzieje - mówił nam wtedy jeden z mieszkańców Granicy.

Pociągi pojadą szybciej

W tej chwili ze względu na brak sygnalizacji pociągi przejeżdżające przez Granicę muszą zwalniać do 20 kilometrów na godzinę. Do momentu, aż nie zostaną zamontowane tam nowe urządzenia, to ograniczenie musi tam funkcjonować - tłumaczy Krzysztof Kulesza, rzecznik Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Pociągi bardzo mocno zwalniają i do tego głośno sygnalizują, że przyjadą. Mamy przez to pobudkę o czwartej nad ranem. Był huk na całą okolicę - skarżą się mieszkańcy Granicy.

Gdy pojawią się światła, będzie ciszej i bezpieczniej. Tu jest spory ruch i bardzo potrzebna jest sygnalizacja. Niejednokrotnie było tu o włos od tragedii - podkreślają.

Braliśmy pod uwagę to, że w ostatnim roku na tym przejeździe doszło do dwóch zdarzeń drogowo-kolejowych. W ostatnich miesiącach doszło do jednego niebezpiecznego zdarzenia w porze nocnej, z udziałem samochodu osobowego, i do jednego w porze porannej z udziałem ciężarówki, która częściowo zablokowała przejazd - przyznaje rzecznik Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Teraz w Granicy ma być bezpieczniej. Nowa sygnalizacja świetlna ma pojawić się w drugiej połowie roku.

POSŁUCHAJ, JAK NA INFORMACJĘ O NOWEJ SYGNALIZACJI ZAREAGOWALI MIESZKAŃCY GRANICY: