​E-papierosy znikają z coraz większej ilości miejsc. W autobusach i tramwajach chce ich zakazać Szczecin. Wcześniej zrobiły to już Warszawa, Poznań i Łódź.

Szczeciński Zarząd Dróg przygotowuje nowy regulamin przejazdu środkami transportu publicznego. Obok zakazu picia alkoholu, pojawi się w nim zakaz sięgania po e-papierosa. Wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Dlaczego? E-papierosy i e-cygara mogą być niebezpieczne. Wyobraźmy sobie, że autobus gwałtownie zahamuje. Można sobie zrobić tym krzywdę - mówi Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg. To jednak nie główny powód. E-papierosy nie podobają się innym pasażerom. Mamy dużo skarg na palaczy, którzy sięgają po elektronicznego papierosa np. w tramwaju, ale na razie nie możemy nic z tym zrobić ­- mówi Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej w Szczecinie. Dopóki w uchwale lub regulaminie nie pojawi się odpowiedni zapis, dla nas złamania prawa nie ma - mówiła.

Gorzej jest w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Tu sięgnięcie po elektronicznego papierosa może kosztować aż 500 złotych. Tyle samo kosztuje zapalenie tradycyjnego papierosa na przystanku. W Szczecinie jest to zakazane. Mandat za picie alkoholu - to "tylko" 100 złotych.

Zakaz używania e-papierosów ma w Szczecinie wejść w życie jeszcze w tym roku.