Dzisiaj przed południem prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu - taką informację szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał po spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem rządu i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie na szczycie w Belwederze - na temat m.in. harmonogramu tworzenia nowego rządu i planów gabinetu na pierwsze miesiące pracy - zakończyło się po północy, po ponad czterech godzinach rozmów.

Było to bardzo dobre, robocze oraz merytoryczne spotkanie dotyczące planów politycznych na najbliższy czas, włącznie z powołaniem rządu, oraz planów pracy większości sejmowej - mówił Krzysztof Szczerski po rozmowach.

Jak poinformował, dzisiaj około 11:00 prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję stworzenia nowego rządu.

Zaznaczył również, że będzie to pierwsza wypowiedź prezydenta dot. oczekiwań Andrzeja Dudy wobec nowego gabinetu.

We wtorek wieczorem - w pierwszym dniu posiedzeń Sejmu i Senatu nowej kadencji - Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Mateusza Morawieckiego i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego gabinetu.

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera i jego rządu i przyjęcie od nowej Rady Ministrów przysięgi. Z kolei najpóźniej 14 dni po powołaniu rządu nowy premier wygłasza expose - czyli przedstawia program działania swego gabinetu - i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu. Wotum Sejm udziela bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

We wtorek expose Morawieckiego. To najbardziej prawdopodobny scenariusz

Informacje przekazane przez Krzysztofa Szczerskiego po spotkaniu na szczycie w Belwederze potwierdziły wcześniejsze ustalenia dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy. Już wczoraj nasz reporter informował, że według najbardziej prawdopodobnego scenariusza prezydent dzisiaj przed południem ponownie desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera, w piątek nastąpi zaprzysiężenie nowego rządu, a w przyszłym tygodniu - we wtorek - Morawiecki wygłosi expose.

Pierwotnie - jak donosił nasz dziennikarz - było ono planowane już na piątek, ale - to oficjalne tłumaczenie - premier chce, po pierwsze, poświęcić więcej czasu na rozmowy z nowymi ministrami, po drugie, w najbliższych dniach planuje wziąć udział w kilku uroczystościach pogrzebowych działaczy i rodzin działaczy PiS.

W związku z tym pierwszy wolny termin na expose to właśnie wtorek.

Co ciekawe, tego właśnie dnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok ws. legalności działania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa - kluczowy dla rządowej reformy sądownictwa.

PiS stanowczo odrzuca oskarżenia, jakoby planowanym expose rząd chciał przykryć wyrok TSUE.