W niedzielę, 24 listopada sklepy będą otwarte, w kolejną niedzielę - 1 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Co zmieni się w przyszłym roku?

Od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Handlowe będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

W tym roku zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnie niedziele miesiąca. Zakupy będzie można zrobić 24 listopada i 29 grudnia oraz przed świętami - 22 grudnia.

Zakaz handlu nie obowiązuje w piekarniach, cukierniach, na stacjach benzynowych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i placówkach pocztowych.

Z zakazu wyłączono też placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku i placówki organizowane na potrzeby festynów, jarmarków oraz innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zakupy można również zrobić w placówkach handlowych na dworcach, lotniskach, czy w sklepach wolnocłowych.

Handel w niedziele bez ograniczeń funkcjonuje również w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.

W Europie niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta obowiązuje w Niemczech i Austrii, częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.