W miastach w całej Polsce, a także w ambasadzie polskiej w Berlinie, odbył się dziś Dzień Otwarty Notariatu! To już siódma edycja tej społecznej akcji edukacyjnej. Tematem przewodnim były testamenty notarialne, ale dyżurujący notariusze udzielali porad w każdej sprawie, którą można załatwić w kancelarii notarialnej.

Notariusze dyżurowali w 21 polskich miastach i - po raz pierwszy w historii Dnia Otwartego Notariatu - za granicą: w Berlinie. Dyżury trwały od 10:00 do 16:00. Oto pełna lista adresów:

Dzień Otwarty Notariatu 2016: 26 listopada, w godzinach 10:00-16:00. Lokalizacje dyżurów:

BiałystokBudynek NOT, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
Bielsko-BiałaKsiążnica Beskidzka, ul. Słowackiego 17A
ChełmUrząd Miasta Chełm, ul. Lubelska 65
CzęstochowaMuzeum Częstochowskie/Ratusz, al. Najświętszej Marii Panny 47
GliwiceSąd Rejonowy, ul. Powstańców Warszawy 23
Gorzów WielkopolskiWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kosynierów Gdyńskich
JasłoUrząd Miasta Jasła, ul. Rynek 12
Jelenia GóraKsiążnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
KatowiceBudynek Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18
KoszalinKlub Przylesie Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Szenwalda 2
KrakówMiędzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
KrosnoUrząd Miasta Krosna, ul. Staszica 2
LegnicaGaleria Piastów, ul. Najświętszej Marii Panny 9
ŁódźCentrum Konferencyjno-Szkoleniowe Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 16/18
OlsztynBudynek NOT, Plac Konsulatu Polskiego 1
PoznańWielkopolska Izba Rzemieślnicza, Aleja Niepodległości 2
PuławyUrząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5
RadomBiuro Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miasta Radomia, ul. Jana Kilińskiego 30
SzczecinHotel Rycerski, ul. Potulicka 1a
WarszawaKrajowa Izba Gospodarcza, ul. Trębacka 4
WrocławBudynek Starej Giełdy, Plac Solny 16
BerlinAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, Lassenstr. 19-21

Dzień Otwarty Notariatu organizowany jest przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi od 2010 roku, zawsze w ostatnią sobotę listopada.

Cytat

Obserwujemy rosnący, ale ciągle jeszcze niedostateczny poziom świadomości prawnej obywateli. Wiele już zrobiono - zasługa tutaj mediów, samorządów prawniczych, które dążą do tego, aby w tej gęstwinie przepisów obywatel mógł się jakoś odnaleźć. Cięgle jednak jest wiele indywidualnych spraw, które wymagają rozmowy - jak to się teraz modnie mówi - face to face. Dzień Otwarty Notariatu jest po to, żeby w sobotę, która jest dniem wolnym, obywatele, nasi klienci mogli w ramach akcji edukacyjnej, informacyjnej, skorzystać z porad w różnych sprawach, które dotyczą wielu ważnych życiowych kwestii, zwłaszcza majątkowych.
Not. Joanna Greguła, Kraków

Organizatorzy Dnia Otwartego Notariatu zdecydowali, że każda edycja będzie miała inny temat przewodni. W roku 2010 były to spadki i dziedziczenie, w 2011 - bezpieczeństwo majątku rodziny, rok później - nieruchomości i księgi wieczyste, w 2013 - przekazanie majątku w rodzinie. W 2014 roku tematem przewodnim była bezpieczna jesień życia, a w ubiegłym - dziedziczenie.

W tym roku hasło przewodnie brzmiało: "Porozmawiaj z notariuszem o... testamencie notarialnym".

Cytat

Sprawy związane z dziedziczeniem, a także testamentami notarialnymi, to taki swoisty hit wszystkich edycji. O tym nigdy nie jest za dużo informacji. Jak się okazuje, nawet osoby, które mają - wydawałoby się - ugruntowaną wiedzę na ten temat, zawsze są głodne kolejnych informacji - zwłaszcza jeżeli zmieniają się przepisy.
Not. Joanna Niedziela, Warszawa

Cytat

Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej zasobne, stąd też większe jest zainteresowanie tematyką dziedziczenia. Dochodzą nowe tematy. Np. dochodzenie zachowku - ponieważ majątki spadkowe są nieco większe, jest też o co więcej walczyć. (...) Powoli dochodzą do głosu problemy związane z dziedziczeniem działalności firmy, przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach. To są szalenie ważne zagadnienia, które powinny być uregulowane w testamencie.
Not. Joanna Greguła, Kraków

 

Trzeba jednak podkreślić, że w czasie Dnia Otwartego Notariatu dyżurujący notariusze udzielają porad związanych nie tylko z tematem przewodnim edycji, ale w każdej sprawie, jaka leży w kompetencjach notariusza.

Cytat

Temat zaproponowany w każdej edycji Dnia Otwartego Notariatu jest tylko takim tematem wywoławczym. Np. w zeszłym roku rozmawialiśmy o dziedziczeniu, a przychodziły osoby zainteresowane kwestiami wykupu mieszkania, kwestiami hipotek - i żadna z tych osób nie odeszła bez uzyskania odpowiedzi na swoje pytanie! Mimo że były one, powiedzmy, luźno związane z zaproponowanym tematem.
Not. Joanna Niedziela, Warszawa

Cytat

Formuła jest otwarta, zapraszamy wszystkich. Warunki są komfortowe, można spokojnie porozmawiać na wszystkie tematy, które są dla państwa istotne - dotyczące nie tylko prawa spadkowego, ale wszelkich kwestii, które można załatwić u notariusza.
Not. Joanna Greguła, Kraków

 

Jak w poprzednich latach mamy również specjalną propozycję dla słuchaczy RMF FM: w poniedziałek 28 listopada notariusze odpowiedzą na Wasze pytania podczas dyżurów telefonicznych! Szczegółowe informacje - m.in. listę numerów telefonów - znajdziecie TUTAJ.

Cytat

Zapraszamy wszystkich, którzy nie będą mogli odwiedzić nas w sobotę, na Dniu Otwartym Notariatu, do wzięcia udziału w dyżurze telefonicznym. W biurach dziesięciu Rad Izb Notarialnych w skali kraju w godzinach od 12:00 do 15:00 będą dyżurowali notariusze i będą udzielali odpowiedzi na państwa pytania.
Not. Joanna Niedziela, Warszawa