​Iran na celowniku konferencji o bezpieczeństwie na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się w Warszawie. I to mimo zapewnień polskiej i amerykańskiej dyplomacji, że spotkanie nie będzie wymierzone w Teheran. Działania Iranu mają być głównym tematem warszawskiego szczytu, planowanego na 13 i 14 lutego.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, amerykański sekretarz Stanu Mike Pompeo ma w swoim wystąpieniu mówić o destabilizującym wpływie Iranu na sytuację w regionie.

Jednym z głównych mówców ma też być premier Izraela Benjamin Netanjahu. Jak informują izraelskie media, ma przedstawić ostre antyirańskie przemówienie. Według dzienników z Jerozolimy w konferencji wezmą udział też m.in. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zaproszeń miały nie dostać Iran i Autonomia Palestyńska.

Dyplomaci amerykańscy i polscy twierdzą, że nie chodzi o budowanie antyirańskiej koalicji, czy poszerzenie sankcji wymierzonych w Teheran. Nie chcą też komentować listy uczestników.

Wiadomo, że w spotkaniu nie weźmie udziału szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, ani szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Autor: Grzegorz Kwolek
Opracowanie: Adam Zygiel