Prezydent Elbląga dyscyplinarnie zwolnił z pracy dyrektor szpitala miejskiego. Zapowiedział także, że poprosi CBA o sprawdzenie, "czy w trakcie prowadzonych w szpitalu konkursów nie doszło do korupcji".

Rzeczniczka elbląskiego urzędu miasta Anna Kleina poinformowała, że przyczyną dyscyplinarnego zwolnienia z pracy dyrektorki szpitala miejskiego było "działanie na szkodę szpitala". Kleina przyznała, że na nieprawidłowości w pracy dyrektorki placówki wskazały prowadzone w tej jednostce od kilku miesięcy kontrole. Zdaniem kontrolerów m.in. zawierano niekorzystne dla szpitala kontrakty z lekarzami.

Już w kwietniu władze miasta skierowały do prokuratury wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. Aktualnie Prokuratura Rejonowa w Działdowie prowadzi w tej sprawie śledztwo - przyznała Kleina. Rzeczniczka elbląskiego magistratu dodała, że kolejne wykryte nieprawidłowości sprawiły, że władze Elbląga zdecydowały się na dyscyplinarne zwolnienie dyrektorki szpitala.

Prokurator rejonowy w Działdowie Lech Sienkiewicz powiedział, że śledztwo formalnie zostało wszczęte w czerwcu i cały czas toczy się w sprawie. To znaczy, że nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Zabezpieczamy dokumenty i przesłuchujemy świadków. Sprawdzamy, czy dyrektorka nie rozpisując nowych konkursów na stanowiska koordynatorów oddziałów, tylko aneksując je i dając podwyżki, złamała prawo i naraziła szpital na straty - przyznał prokurator Sienkiewicz. Dodał, że najwcześniej po trzech miesiącach śledczy będą wyciągać w tej sprawie pierwsze wnioski.

Przejmowała szpital bez długów

Zwolniona dyrektorka kierowała szpitalem miejskim w Elblągu od stycznia 2008 roku. Przejmowała szpital bez zadłużenia. Ponieważ za czasów jej kierownictwa szpital regularnie popadał w długi, władze Elbląga zdecydowały, że zostanie on przekształcony w spółkę - proces ten właśnie się odbywa.

Szpitalem miejskim w Elblągu będzie teraz kierować pracownica departamentu społecznego urzędu miasta Ewa Pietryka. Ona też ma zakończyć procedurę przekształcania szpitala w spółkę. Dług elbląskiego szpitala tylko za ostatnie półrocze wynosi ponad 1 mln 764 tys. złotych.

Zwolniona dyrektorka szpitala jest ekonomistą. Przez wiele lat na elbląskiej starówce prowadziła ezoteryczną galerię, w której sprzedawano "magiczne" przedmioty i książki z tej dziedziny, a także stawiano wróżby.