Od jutra, czyli soboty 11 grudnia, mieszkańcy Gdańska muszą liczyć się z kolejnymi, dużymi utrudnieniami w ruchu w centrum. O poranku wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w okolicy Bramy Wyżynnej. Ma związek z trwającym tam remontem i budową nowego przejścia dla pieszych.

Główna zmiana, która dotknie kierowców to brak możliwości wjazdu z Wałów Jagiellońskich na Aleję Armii Krajowej. Jezdnia łączącą te dwie ważne arterie Gdańska zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Powinno to potrwać około trzech tygodni, czas ten uzależniony jest od pogody.

Skala projektu nie jest może duża, ale jest on realizowany w newralgicznym punkcie miasta zarówno, jeżeli chodzi o ruch samochodów, jak i przede wszystkim komunikację publiczną. Projekt trudny głównie z uwagi na to, że tak jak przy budowie węzła Biskupia Górka, odbywa się w obszarze zabytkowym - mówił na zorganizowanej w tej sprawie konferencji Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska.

Wałami Jagiellońskimi będzie można przejechać w kierunku ul. Podwale Przedmiejskie oraz w kierunku Oruni. Objazd w związku z zamknięciem wjazdu na Aleję Armii Krajowej wyznaczona ulicą 3-go Maja.

Zmianom nie ulegnie organizacja ruchu rowerowego ani ruchu pieszych. Dotkną one jednak pasażerów autobusów. Warto dokładnie sprawdzić rozkłady jazdy, trasy i lokalizację przystanków. Zawieszony zostanie na przykład przystanek "Śródmieście SKM", a przystanek "Brama Wyżynna" zostanie przywrócony do tradycyjnej lokalizacji.

Modernizacja głównej arterii Gdańska, w tym budowa przejścia dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej, ruszyły w połowie wakacji. Prace miały potrwać do końca tego roku, ale opóźniają się, między innymi ze względu na odkrycia pozostałości po dawnej zabudowie. Wykonawcy prac natrafili na nie w październiku.

Musieliśmy wykonać dużo trudnej pracy, wspólnie ze służbami konserwatora wojewódzkiego, zmienić technologię wykonania robót no i też zmienić dokumentację.Obecnie wchodzimy w kluczowy moment tego projektu, proszę pamiętać, że to nie tylko samo przejście, ale również przebudowa przystanków tramwajowych, zatok, modernizacja nawierzchniach od Huciska w kierunku Armii Krajowej - mówił Aleksandrowicz. 

Cały, warty blisko 6 mln złotych remont, powinien zakończyć się na początku przyszłego roku.