Będę współpracował ze wszystkimi, którym bliskie jest dobro Rzeczypospolitej; będę prezydentem polskim spraw - zapewnił w rozmowie z "Super Expressem" prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, te sprawy to przede wszystkim: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność.

Zapewniam, że zgodnie z wyborczymi deklaracjami będę prezydentem polskich spraw. Te sprawy to przede wszystkim rodzina, która jest podstawową wspólnotą społeczną, bezpieczeństwo, którego filarem są silne międzynarodowe sojusze i nowoczesne państwo, praca, która jest prawem i gwarancją dobrobytu, inwestycje, od których zależy nasza przyszłość, wreszcie godność, która bierze się z wzajemnego szacunku i przejawia się w dumie z bycia Polakiem - napisał Duda w opublikowanym w czwartek specjalnym liście do czytelników "Super Expressu".

Prezydent zapewnił, że polskie sprawy wymagają "wspólnej troski". Dlatego będę współpracował z wszystkimi, którym bliskie jest dobro Rzeczypospolitej - napisał prezydent.

Duda podziękował za każdy oddany na niego głos w wyborach prezydenckich i zapewnił o swoim szacunku dla tych, którzy zagłosowali inaczej.

Wybory prezydenckie, w których wzięło udział ponad dwadzieścia milionów Polaków, były olbrzymim sukcesem demokracji. Zwycięstwo przy tak wysokiej frekwencji daje Prezydentowi Rzeczypospolitej bardzo silny mandat, ale jest też wielkim zobowiązaniem - napisał prezydent.

Zaprzysiężenie prezydenta

O godz. 10 Andrzej Duda złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, tym samym rozpoczynając drugą pięcioletnią kadencję prezydencką. Prezydent wygłosi orędzie, a później spotka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. 

Jak informuje reporter RMF FM Patryk Michalski, o uroczystości w Sejmie Andrzej Duda uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa oraz komendanta Służby Ochrony Państwa

W południe w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny i prezydenta. Po jej zakończeniu Andrzej Duda odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom - złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia prezydentów Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Lecha Kaczyńskiego.

O 14 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

Półtorej godziny później  na placu Piłsudskiego -  przejęcie przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.

Wieczorem - w prywatnym gronie - zaplanowane jest przyjęcie.