Drogowcy przenoszą 150-tonowy bunkier z czasów II wojny światowej, który znajduje się w Wąsoszu w Kujawsko-Pomorskiem. Końcowy etap operacji rozpoczął się we wtorek przed południem.

Przygotowania do przenosin betonowej budowli rozpoczęły się już jednak dużo wcześniej. Drogowcy musieli najpierw przygotować specjalne fundamenty. Na nich umieszczono siłowniki, które umożliwiły podniesienie schronu. 

Do transportu potrzebna była też budowa specjalnego żelbetowego toru, po którym przesuwano całą konstrukcję. Jej droga nie była bardzo długa. Cały bunkier przesunięto o zaledwie 34 metry.

"Przeprowadzka" obiektu była konieczna ze względu na budowę trasy S5 tuż obok. Dawny schron bojowy jest położony w miejscowości Wąsosz w Kujawsko-Pomorskiem. Leży między istniejącą drogą krajową nr 5, a nieużywanym torowiskiem kolejowym. Jego część znajdująca się nad ziemią była widoczna na stoku wzniesienia od strony Dąbrówki Słubskiej.

Bunkier powstał w 1939 roku w ramach umocnień na odcinku między Władysławowem nad Notecią a jeziorem Wiecanowskim, czyli wzdłuż łańcucha jezior żnińskich. Czyli dokładnie tam, gdzie przebiegała linia obrony "Armii Poznań". 

Oprócz bunkrów, na tym odcinku zbudowano też zasieki i rowy przeciwczołgowe. Ostatecznie jednak w tym rejonie do walk nie doszło. Pięć dni po wybuchu wojny wojska wycofały się w rejon Inowrocławia.

Bunkier stanie przy drodze dojazdowej, biegnącej równolegle do trasy szybkiego roku. Drogowcy wybudują przy nim też specjalną zatokę, w której będzie można zostawić auto. 

(ph)