Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podejmie decyzję o wypożyczeniu "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci na wystawy do Berlina i Madrytu, zaraz po otrzymaniu opinii komisji ekspertów, którzy oceniali stan obrazu. "Według mojego rozeznania wspomniana opinia powinna dotrzeć we wtorek" - mówi Zdrojewski.

Cały czas rozważane są możliwości transportu obrazu w różnych kierunkach. Wydaje się, że wszyscy zmierzają do tego, aby podróżował on jak najmniej i ostatecznie powinien wrócić do Krakowa - powiedział Bogdan Zdrojewski, który odwiedził dzisiaj Kraków.

Podkreślił, że jeśli "Dama z gronostajem" pojedzie na wystawy do Berlina i Madrytu, to później konieczny "długi odpoczynek obrazu w Krakowie".

W czwartek przewodniczący komisji i główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie Janusz Czop poinformował, że z jego informacji wynika, że najbliższe plany wypożyczenia dzieła Leonarda da Vinci do Berlina i Madrytu były przez ekspertów zaopiniowane negatywnie.

Generalnie są one opiniowane negatywnie, jednym z kluczowych powodów jest właśnie brak kompleksowej wiedzy o stanie zachowania tego obrazu - zaznaczył Czop.

Komisja jednoznacznie opowiedziała się też za koniecznością przeprowadzenia kompleksowych badań stanu zachowania obrazu z udziałem ekspertów z Fundacji Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.

"Dama z gronostajem" jest jednym z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach i jedynym obrazem Leonarda da Vinci w Polsce. Jego właścicielem jest Fundacja Książąt Czartoryskich. Fundacja otrzymała zgodę na wypożyczenie dzieła na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie (od listopada 2011 do lutego 2012).