Mieszkańcy Sosnowca wreszcie dostali dobre informacje. Woda, która płynie w kranach w większości dzielnic, jest już czysta i można ją pić. Przez ponad tydzień w czterech dzielnicach była zanieczyszczona i nie można było z niej korzystać.

Zanieczyszczenia nie udało się jeszcze usunąć w okolicy dziewięciu ulic na granicy Klimontowa i Porąbki. Tam czysta woda pojawi się najprawdopodobniej dopiero jutro. Mogą już z niej natomiast korzystać mieszkańcy Zagórza i Kazimierza.

Rachunki za wodę będą niższe

Wczoraj spółki wodociągowe zapowiedziały, że mieszkańcy wszystkich czterech dzielnic zapłacą za wodę mniej, niż będzie to wynikało ze stanu licznika. Zmiany na rachunkach, które trafią do mieszkańców, wprowadzi Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów odpowiedzialne za całe zamieszanie. Zarząd GPW chce w ten sposób zrekompensować mieszkańcom czterech dzielnic Sosnowca niedogodności związane z pogorszonymi parametrami wody - powiedział Aleksander Maicher, rzecznik spółki.

Wysokość bonifikat będzie ustalana indywidualnie ze spółdzielniami i właścicielami domów jednorodzinnych. Największe upusty będą dotyczyć dwóch pierwszych dni awarii. Mieszkańcy nie wiedzieli wtedy jeszcze, że woda nie nadaje się do picia.

GPW powołało także komisję, która ustali przyczyny awarii. Zapowiedziało także, że wobec osób, które nie dopełniły obowiązków i dopuścił remontowany rurociąg do eksploatacji, zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe.

(MRod)