Mieszkańcy Warszawy spotkali się na tradycyjnym czuwaniu w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. W uroczystości udział wziął m.in metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił, że dziś trzeba wchodzić "w głąb słów pontyfikatu Jana Pawła II" - katechez i kazań, które głosił on na całym świecie.

Arcybiskup Nycz podkreślał też, że dla Jana Pawła II niezwykle ważne było, aby jego przesłanie docierało do młodzieży. On potrafił do nich mówić (do młodzieży - PAP) - dodał Nycz.

Czuwanie rozpoczęło się po godz. 21. na Placu Piłsudskiego - w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież spotykał się z warszawiakami. Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, usytuowanym przy placu, wyświetlono animację z wizerunkiem Jana Pawła II i napisem: "Nie lękajcie się". Poza kazaniem arcybiskupa Nycza zgromadzeni słuchali nagrań fragmentów homilii Jana Pawła II.

Organizatorem obchodów 14. rocznicy śmierci papieża Polaka w Warszawie było Centrum Myśli Jana Pawła II. Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności - wskazywali organizatorzy czuwania.

W Krakowie czuwanie pod "oknem papieskim"

W Krakowie wierni uczestniczyli w modlitewnym czuwaniu przed "oknem papieskim" w Krakowie. On żyje w naszej pamięci, w naszej wierze, żyje w kościele powszechnym - mówił do zgromadzonych metropolita krakowski.

Godzina 21:37 - kontynuował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski - jest momentem przejmującym i wzruszającym dla tych, którzy pamiętają wydarzenie sprzed 14 lat.
Dla wielu kończyło się coś bardzo ważnego, poczucie że tracimy ojca. Z drugiej strony "Ciebie Boga wysławiamy" za życie świętego Jana Pawła II, za to wszystko, co pan Bóg przez niego, prawdziwie świętego człowieka, dokonał - mówił abp Jędraszewski.

Jak przekonywał, "św. Jan Paweł II jest z nami i opiekuje się nami, kościołem powszechnym, kościołem w Polsce, naszą ojczyzną".