Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisje czterech wiceministrów infrastruktury i rozwoju: Zbigniewa Klepackiego, Marcina Kubiaka, Adama Zdziebły i Janusza Żbika. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, to wynik rozpoczętego w październiku przeglądu resortów.

CIR podało w komunikacie, że przyjęcie dymisji zostało uzgodnione z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak.

Z kierownictwem MIR Kopacz spotkała się 11 grudnia. Centrum Informacyjne Rządu informowało wówczas, że w trakcie spotkania omówiono m.in. bieżącą pracę resortu, plany ministerstwa na przyszły rok, kwestie związane z najważniejszymi inwestycjami infrastrukturalnymi - m.in. budową dróg krajowych i modernizacją połączeń kolejowych - oraz uruchomieniem nowej puli Funduszy Europejskich.

W wyniku przeglądu stanowiska w resorcie straciło czterech z dziewięciorga dotychczasowych wiceministrów. Swoje funkcje nadal sprawują natomiast: Zbigniew Rynasiewicz, Marceli Niezgoda, Paweł Orłowski, Dorota Pyć i Iwona Wendel.

Resort infrastruktury i rozwoju powstał w listopadzie 2013 roku z połączenia ministerstw: rozwoju regionalnego oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Nowe "superministerstwo" objęła wówczas Elżbieta Bieńkowska.

We wrześniu tego roku szefową resortu w rządzie Ewy Kopacz została Maria Wasiak.

Po objęciu funkcji premiera Ewa Kopacz zapowiedziała, że odwiedzi wszystkie resorty i będzie rozmawiać z ich kierownictwami. Podkreśliła wtedy, że na tej podstawie oceni przydatność poszczególnych wiceministrów.

Przegląd rozpoczęła pod koniec października. Dotychczas odwiedziła ministerstwa: finansów, spraw zagranicznych, obrony narodowej, sprawiedliwości, zdrowia, administracji i cyfryzacji oraz infrastruktury i rozwoju.

(edbie)