W ośmiu miejscowościach podkieleckiej gminy Chęciny (Świętokrzyskie) wprowadzono zakaz spożywania wody z sieci wodociągowej. Stwierdzono w niej dużą ilość bakterie grupy coli. Trwa płukanie wodociągu.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej gminy, chodzi o miejscowości: Tokarnia, Wolica, Siedlce, Ostrów, Ostrów Gaj, Ostrów Wymysłów, Wojkowiec i Lelusin. Zanieczyszczony jest wodociąg zasilany wodą z ujęcia "Łukowa".

Ta woda jest niezdatna do spożycia. Wkrótce pojawi się też informacja wyjaśniająca, że można jej używać do celów gospodarczych - do mycia się czy dla zwierząt gospodarskich - powiedział PAP sekretarz gminy, Paweł Brola.

Według niego zanieczyszczony wodociąg zaopatruje w wodę kilka tysięcy osób, ok. jedną czwartą mieszkańców gminy Chęciny.

Do czasu gdy woda ponownie będzie nadawała się do spożycia, do każdej z miejscowości co najmniej dwa razy dziennie wodę do celów spożywczych ma dostarczać specjalny pojazd. Harmonogram z dokładnymi godzinami - rozpisany do poniedziałku - można znaleźć na stronie internetowej gminy.

W poniedziałek powinny być znane wyniki kolejnych badań sanepidu, które mają określić czy woda z wodociągu będzie nadawała się do spożycia. Sieć wodociągowa, w której stwierdzono ponadnormatywne stężenie bakterii, jest obecnie płukana chlorem. 

(mal)