Sędziowie warszawskiego sądu okręgowego zwracają się o wsparcie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W liście alarmują, że rośnie liczba personalnych ataków na sędziów i ich rodziny. Twierdzą, że w związku z artykułem jednej z gazet zmarł ojciec sędziego Andrzeja Sterkowicza.

Dziennikarz prawicowych mediów zlustrował rodzinę sędziego Sterkowicza. Napisał o nim, że jest "resortowego pochodzenia", bo jego ojciec miał mieć związki z peerelowskimi specsłużbami. Jak przekonują sędziowie, po lekturze tego artykułu starszy mężczyzna zmarł na zawał serca.

Sędziów - jak napisali - niepokoją ataki nie tylko ze strony dziennikarzy, ale także pojawiające się w wypowiedziach polityków. Jest to tym bardziej oburzające, gdy tego typu wypowiedzi przedstawiane są przez podmioty będące stronami postępowań sądowych, a zatem z jednoznacznym zamiarem instrumentalnego wywarcia wpływu na wynik postępowań - czytamy w liście sędziów do ministra sprawiedliwości.

Sędziowie zwracają uwagę na utrzymujący się od pewnego czasu klimat deprecjonowania pozycji sądów, "pomimo nadal obowiązującego w Konstytucji systemu trójpodziału władzy państwowej". Oczekujemy od Pana jako Ministra Sprawiedliwości wsparcia i reakcji na zaistniałą sytuację - napisali prezes i wiceprezesi warszawskiego sądu.

Całe pismo sędziów do ministra sprawiedliwości.

(mpw)