"Chrześcijaństwo nie jest zbiorem zakazów, ale pozytywnym przesłaniem" - przekonywał na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. "Jest bardzo ważne, aby uświadomić to sobie na nowo, bo ta świadomość dziś prawie całkowicie została zagubiona. Wiele mówiono o tym, co nie jest dozwolone, a teraz trzeba mówić: mamy do zaproponowania treści pozytywne" – zaznaczył. Migliore uczestniczył w 18. Międzynarodowej Pielgrzymce Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Ruch Rodzin Nazaretańskich nie powstał jako miejsce debaty na tematy związane z rodziną, ale jako przestrzeń życiowa, jako wysiłek tworzenia rodzin spełnionych, szczęśliwych, gotowych do stawienia czoła nieuniknionym wyzwaniom i burzom, które uderzają we wszystkie rodziny, bez wyjątku - podkreślił w nuncjusz.

W sobotniej pielgrzymce wzięło udział ok. 1,5 tys. osób. Była ona połączona z centralnymi obchodami jubileuszu 30-lecia powstania Ruchu Rodzin Nazaretańskich, zrzeszającego osoby, wzorujące się na Świętej Rodzinie.

Choć droga nazaretańska jest nieraz drogą twardą, to trzeba nią iść i służyć dla dobra Kościoła. Niech Maryja prowadzi was ku większej komunii z Chrystusem na drodze waszego powołania, zwłaszcza w życiu małżeńskim i rodzinnym - powiedział witając pielgrzymów podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk.

(mn)