Udostępnianie swoich danych obcym, cyberprzemoc, czy wykorzystywanie seksualne. To tylko niektóre zagrożenia, z jakimi na co dzień mogą spotkać się dzieci korzystające z internetu. Ruszyła właśnie ogólnopolska kampania "Nasze dzieci w sieci", która ma zwrócić uwagę rodziców na potencjalne zagrożenia.

W jaki sposób możesz chronić swoje dziecko? Jak podkreślają eksperci przede wszystkim trzeba z nim rozmawiać. Warto razem usiąść przed komputerem i wspólnie poznawać internet. Naucz też swoje dziecko tego, że zawsze może Ci powiedzieć o kłopotach. Nie strasz dziecka możliwymi zagrożeniami. Tym bardziej będzie chciało je sprawdzić i niepotrzebnie narazi się na niebezpieczeństwo. Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie zawsze musi być tym, za kogo się podaje.

Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu i konsekwentnie je egzekwuj. Określ, ile czasu, może spędzać przy komputerze, co może oglądać, lub w jakie gry komputerowe może grać. Możesz również ustawić komputer w ogólnodostępnym, widocznym dla Ciebie miejscu. Zawsze interesuj się tym, co dziecko robi w sieci. Jeżeli czegoś nie wiesz, nie bój się przyznać do ewentualnej niewiedzy. Poproś dziecko, żeby pokazało Ci jakie są jego ulubione strony internetowe, jak działa jego ulubiony czat, czy gra komputerowa. Możecie również wspólnie założyć konto pocztowe.

Zwróć uwagę, jakie informacje dziecko umieszcza o sobie w sieci. Nie powinno podawać swoich danych osobowych i przesyłać zdjęć osobom poznanym w internecie.

 

Doskonałym wsparciem dla twojej opieki może też okazać się filtr rodzinny. Zawiadamiaj również policję o przestępstwach w sieci. Jeżeli Twoje dziecko padnie ofiarą przestępstwa, niczego nie kasuj z komputera. Być może, pomoże to policji w odnalezieniu sprawcy.