Synoptycy z IMGW ostrzegają przed dalszym wzrostem poziomu wody w rzekach na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i w Świętokrzyskiem. Poza tym z prognozy pogody wynika, że cały weekend będzie znacznie chłodniejszy i wietrzny.

Dalszy wzrost poziomu wody w rzekach (do strefy wody wysokiej, a lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych) przewidywany jest dla woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiegoMiejscami, w związku z utrzymującymi się zjawiskami lodowymi, mogą wystąpić utrudnienia przepływu i związane z tym większe wahania stanu - ostrzega IMGW.

Jeśli chodzi o Mazowsze to - jak przekazało IMGW - "w związku ze spływem wód roztopowych na dopływach Wisły, w zlewni Narwi i zlewni Bugu przewiduje się dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej, przy utrzymujących się lokalnie przekroczeniach stanów ostrzegawczych na Iłżance, Pilicy, Liwcu i Mławce i przewidywanych przekroczeniach stanów ostrzegawczych na Bugu we Frankopolu i w Wyszkowie oraz na Utracie w Krubicach". Na Liwcu w Zaliwiu-Piegawkach możliwe jest osiągnięcie stanu alarmowego.

Ponadto w woj. świętokrzyskim - na skutek spływu wód roztopowych - lokalnie spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich.

Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze w kolejnych profilach wodowskazowych - informuje IMGW.

Jaka pogoda w ten weekend?

W sobotę na południu kraju zachmurzenie było duże z opadami deszczu, na terenach podgórskich deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach nawet śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie w centrum i na wschodzie mogą wystąpić słabe opady deszczu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Temperatura maksymalna - od 4 st. C na wschodzie Podkarpacia do 6 st. C w centrum kraju i 9 st. C na Pomorzu Zachodnim, w rejonach podgórskich od 1-4 st. C. Wiatr jest umiarkowany, na południowym wschodzie także dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni. W górach porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy należy się spodziewać, że zachmurzenie będzie duże, ale z rozpogodzeniami. Miejscami może padać deszcz, a na południu i południowym wschodzie kraju także deszcz ze śniegiem i śnieg. Na północy lokalnie możliwe są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź.

Nad ranem lokalnie pojawią się mgły i mgły marznące, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna wyniesie od -3 st. C na terenach podgórskich Karpat do 2-3 st. C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.

W niedzielę cały czas pochmurnie. Zachmurzenie - jak prognozują synoptycy - będzie umiarkowane lub duże. Na wschodzie kraju możliwe słabe opady deszczu lub mżawki, a rano także śniegu. Przed południem lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m.

Temperatura maksymalna wyniesie od 4 st. C na wschodzie do 10 st. C na zachodzie kraju, na terenach podgórskich od 1-4 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a nad morzem porywisty, zachodni i północno-zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.