Wtorkowy wieczór w Faktach RMF FM i na facebookowym profilu RMF 24 poświęciliśmy na dyskusję o rzucaniu palenia. Dostaliśmy od Was mnóstwo rad dla tych, którzy chcą zerwać z nałogiem. Dziękujemy za wszystkie maile, wpisy i komentarze. Prezentujemy przegląd tych najciekawszych.

Justyna sugeruje, że najlepiej postarać się o dziecko. Zaszłam w ciąże i tak zostało. Nie palę równe 8 lat - pisze.

Karol postawił na rywalizację. Nie palę 8 miesięcy. Rzuciłem, bo przegrywałem z kolegami w play station przez to, że oni nie palili, a ja tak. Dziś uważam, że każdy powód jest dobry. Paliłem 10 lat i mam to za sobą - odpowiada.

Beata udowadnia, że rzucenie palenia to bułka z masłem: Oj tam. Zgasiłam i powiedziałam BYŁEŚ OSTATNI. I tak po 15 latach palenia jestem bez papierosa.

Darek rzucił dzięki Intercity. Tydzień temu jechałem z Krakowa do Włocławka, w pociągu wytrzymałem zakaz palenia. I nie zapalił do dziś.

Milena zamieniła uzależnienie od tytoniu na miłość. Paliłam wiele lat, rzucałam kilkakrotnie, a przy pierwszej lepszej okazji znów wracałam do nałogu... do czasu, gdy poznałam pewnego przystojnego mężczyznę - po jakimś czasie zaczęliśmy planować wspólne życie, ale przeszkadzało mu moje palenie. Zmotywował mnie tym, iż w zamian za rzucenie nałogu mieliśmy pojechać na wycieczkę zagraniczną. Rzuciłam papierosy niemal z dnia na dzień... i wszak teraz już nie jesteśmy razem - każde z nas poszło w swoją stronę, zawdzięczam Łukaszowi to, że nie palę.

Damiana z Gdańska nie było stać na palenie, więc nie pali.

Meja pisze: A ja rzucałam kilkanaście razy, z tabletkami, plastrami, silną wolą... Rzuciłam z e-papierosem.

~abce pomogła "miłość" i... papryki (nie podała szczegółów).

~xxl zastosował metodę kojarzącą się z dzikim zachodem. Rzucił palenie w samo południe. Do 12-tej wypaliłem jedną paczkę papierosów a potem wyszukiwałem sobie zajęcia. Tym, którzy chcą rzucić palenie radzę, żeby odsuwali papierosy od siebie jak najdalej, ale nie pozbywali się ich w ogóle. Nie palę już pięć lat i wcale mnie nie ciągnie do palenia mimo, iż mam palacza w domu.

~Mariusz sugeruje terapię szokową. Moja rada to; -zbadać wydajność płuc u lekarza i porównać ten wynik z palaczem o długim stażu palenia (to spowodowało przerażenie moim stanem zdrowia!) Można podejść do osoby palącej i powiedzieć-taka ładna dziewczyna/chłopak i śmierdzi! -Żółte karteczki przyklejone wszędzie w domu, z napisem np.2 grudnia rzucam palenie(trzy tygodnie przed datą rzucenia), gdy termin nadejdzie nie będziesz chciał palić, a kilka przed zauważysz, że masz wielką niechęć do papierosów!!! Rzucenie palenia, jest łatwiejsze niż myślisz!!!

Chcecie dopisać coś jeszcze do naszej listy? Nic prostszego! Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod artykułem! W końcu każdy powód jest dobry, by zerwać z nałogiem...

Magdalena Wojtoń