Agenci CBA weszli we wtorek do zakładów lotniczych w Mielcu i w Świdniku. Pojawili się również w resorcie rozwoju. Na polecenie śledczych ze Szczecina zabezpieczają dokumenty dotyczące przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.

Agenci CBA weszli we wtorek do zakładów lotniczych w Mielcu i w Świdniku. Pojawili się również w resorcie rozwoju. Na polecenie śledczych ze Szczecina zabezpieczają dokumenty dotyczące przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.
Agenci CBA weszli do siedzib zakładów lotniczych w Mielcu i Świdniku. Zdjęcie ilustracyjne /cba.gov.pl /

Chodzi o postępowanie przetargowe, w którym wygrał dostawca Caracali, czyli francuski Airbus. Poprzedni rząd podpisał wstępną umowę z koncernem, na zakup pięćdziesięciu śmigłowców wielozadaniowych.

W październiku ubiegłego roku rozmowy offsetowe w tej sprawie zerwano, a kilka dni później MON ogłosiło, że śmigłowce kupi w innym trybie, w ramach tak zwanej pilnej potrzeby operacyjnej.

Nowy rząd odstąpił od kupna Caracali.

O co chodzi w śledztwie?

Prokuratura regionalna w Szczecinie analizuje wszystkie etapy przetargu. Chodzi o sprawdzenie, czy podczas postępowania mogło dojść do przekroczenia uprawnień przez urzędników, albo niedopełnienia obowiązków.

Śledztwo zostało wszczęte - mimo, że rząd odstępując od kupna francuskich maszyn - argumentował to niezadowalającą ofertą Airbusa m.in. w przypadku offsetu.

Rano, we wtorek, agenci CBA weszli do resortu rozwoju, a także do siedzib firm, które przegrały z Francuzami. Zażądali wydania dokumentów dotyczących przetargu. Jak usłyszał reporter RMF FM, w związku z tym, że materiałów jest bardzo dużo, CBA nie wyklucza kontynuowania działań również w środę. 

Ministerstwo udostępni dokumenty

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzyma wszelką dokumentację dotyczącą negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters za okres od 30 września 2015 r. do 4 października 2016 r. - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Resort podkreśla jednocześnie, że ze względu na prowadzone postępowanie nie komentuje sprawy.

Ministerstwo Rozwoju prowadziło negocjacje offsetowe. Na początku października ubiegłego roku resort poinformował o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters, uznając ich dalsze prowadzenie za bezprzedmiotowe. Według rządu, oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

(ug)