Kancelaria Prezydenta zorganizowała kuluarowe spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem - dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski. Rozmowy dotyczyły kryzysu polsko-izraelskiego po wypowiedzi tamtejszego ministra spraw zagranicznych. Israel Katz w telewizyjnym wywiadzie stwierdził, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Z rabinem Michaelem Schudrichem spotkał się minister Wojciech Kolarski, który w Pałacu Prezydenckim doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie m.in. w sprawie polityki historycznej. Rozmowa dotyczyła m.in. treści oświadczenia, które zostało wczoraj po południu wydane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

W dokumencie odcięto się od słów szefa izraelskiej dyplomacji. Pojawiło się też stwierdzenie, że stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa również polskich Żydów.

Polscy Żydzi: Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też nas

We wczorajszym oświadczeniu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, czytamy m.in. że słowa izraelskiego ministra spraw zagranicznych o tym, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki", są "jeszcze bardziej przykre dziś, w 30 lat później, gdy po obu stronach uczyniono już tak wiele dla wzajemnego zrozumienia naszych bardzo trudnych, lecz wspólnych dziejów".

Organizacje żydowskie przypominają też, że Polacy stanowią najliczniejsza grupę wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. "Pamiętamy, że Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, co też jest historycznym faktem. Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tych Sprawiedliwych znieważa; znieważa też tych wszystkich, którzy chcą dziś w Sprawiedliwych widzieć prawdziwą reprezentację polskiego społeczeństwa. I znieważa też nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią" - napisano w dokumencie.

Pod oświadczeniem podpisała się Monika Krawczyk, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

 

 

 

 

Opracowanie: