Około 14 tysięcy złotych brutto miesięcznie mogą zarabiać w kancelarii premiera Anna Plakwicz i Piotr Matczuk - byli urzędnicy KPRM, którzy wracają właśnie do kancelarii na swe poprzednie stanowiska. Oboje odeszli z urzędu w maju i założyli spółkę Solvere, o której stało się o głośno, bowiem na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej realizowała kontrowersyjną kampanię "Sprawiedliwe sądy", która kosztowała ponad milion złotych. Dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada sprawdził, jakie działania ws. Solvere planują prokuratorzy i CBA.

Przypomnijmy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura zajęły się powstaniem spółki Solvere.

Warszawscy śledczy - jak ustalił Krzysztof Zasada - wciąż, a więc już od pół roku, prowadzą postępowanie sprawdzające, czy w trakcie powoływania firmy urzędnicy kancelarii premiera złamali ustawę antykorupcyjną. Tak długo prokuratorzy nie mogą podjąć decyzji, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie.

To o tyle ciekawe, że wcześniejsza kontrola CBA, której wnioski trafiły do prokuratury, wykazała, że ustawę złamano: urzędnicy bowiem stali się właścicielami prywatnej firmy jeszcze w trakcie zatrudnienia w KPRM.

CBA orzekło jednak, że Plakwicz i Matczuk nie poniosą konsekwencji swego działania wbrew przepisom, bo kontrola Biura zakończyła się, gdy nie byli już urzędnikami.

Teraz, co ciekawe, CBA nie będzie wracać do sprawy, bo - jak usłyszał nasz dziennikarz - nie ma już ku temu przesłanek.

Z nieoficjalnych źródeł Krzysztof Zasada dowiedział się, że Plakwicz i Matczuk spółkę Solvere sprzedali.


(e)