Ułatwienia w segregacji odpadów, rozwijanie systemu butelkomatów i ograniczenie używania plastiku - to główne założenia pakietu ustaw Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został złożony w Sejmie. PSL proponuje pakiet trzech projektów ustaw pod nazwą "Zdrowa Zielona Polska". Ludowcy liczą na ponadpartyjne poparcie dla swojego pomysłu.

Projekty zakładają doliczanie depozytu do ceny butelek czy puszek, który moglibyśmy odzyskać wrzucając odpady do specjalnych urządzeń, które miałyby stanąć przy supermarketach.

Takie recyklomaty miałyby być obowiązkowe we wszystkich sklepach powyżej 2 tys. metrów kwadratowych.

Kolejne pomysły to oznaczanie produktów symbolem z kolorem kosza, do którego należy je wrzucić po zużyciu oraz wycofanie ze sklepów plastikowych reklamówek.

"W sklepach przy kasie możemy kupić i torebkę papierową, i plastikową. My chcemy postawić tylko na te, które są biodegradowalne, które są w 100 proc. nieszkodliwe dla środowiska, są najbardziej ekologiczne. I tutaj też zadanie dla tych sklepów, żeby w najbliższym czasie przeszli tylko i wyłącznie na takie reklamówki, na takie torby, które dają szanse na ponowne wykorzystanie" - powiedział lider PSL.

Szacowany koszt to - jak szacuje PSL - około 50 milionów złotych.

"Przejdźmy wreszcie na zieloną stronę mocy, również pod względem recyklingu, pod względem segregacji butelek zwrotnych" - apeluje lider ludowców Władysław  Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy liczą na poparcie opozycji, ale z tym nie powinno być problemu. Kluczowe będzie przekonanie klubu PiS, co może być trudne, bo rozwiązania proekologiczne - jak twierdzi rząd - mają być zawarte w Nowym Polskim Ładzie. Ludowcy jednak przekonują, że nie warto czekać i liczą na wsparcie posłów Porozumienia Jarosława Gowina.

 

 

Opracowanie: