Nad Polskę napłynęły z południa masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary. Pył znad afrykańskiej pustyni ograniczył widoczność w wielu miejscach. Z powodu burzy piaskowej na drodze krajowej numer 60 między Makowem Mazowieckim a Różanem w województwie mazowieckim zderzyły się dwie ciężarówki.

Jak wyjaśnia IMGW, napływowi pyłu sprzyja cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią.Oba te układy skierowały ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczyni się do silnego i porywistego - ostrzega IMGW.Z powodu burzy piaskowej na drodze krajowej numer 60 między Makowem Mazowieckim a Różanem w województwie mazowieckim zderzyły się dwie ciężarówki. Nikomu nic się nie stało.

Na odcinku około 20 kilometrów bardzo silny wiatr nawiewał na drogę pył i piach z okolicznych pól. Kłęby piasku spowodowały, że widoczność na tej trasie spadła niemal do zera.Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla 6 województw

IMGW wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla sześciu województw. Alert obowiązuje w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskim, mazowieckim (oprócz powiatów południowych) oraz w woj. lubelskim (oprócz powiatów południowo-zachodnich).

Na tych obszarach będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, przeważnie z południowego-wschodu.

Wraz z pyłem z południa napłynie do Polski gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24 st., w czwartek 25 st., a w piątek nawet 27 st. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach lokalnie może spaść przelotny deszcz lub wystąpią burze.

W sobotę nastąpi ochłodzenie. Wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym z zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności pyłów saharyjskich nad Polską.

Opracowanie: