Prezydent Bronisław Komorowski nadal jest politykiem, któremu najbardziej ufają Polacy - wynika z sondażu CBOS. Drugie miejsce w rankingu zajmuje premier Ewa Kopacz. Największą nieufność wzbudzają lider Twojego Ruchu Janusz Palikot i szef Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke.

Według CBOS, prezydent w listopadzie cieszy się równie wysokim poparciem co w październiku. Głowie państwa ufa 80 proc. ankietowanych (to o 1 punkt proc. więcej niż we wrześniu).

Drugie miejsce w rankingu zaufania zajęła premier Ewa Kopacz, której ufa 62 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do października), a nie ufa - 13 proc. (spadek o 4 punkty proc.).

Na podium znajduje się także b. premier Donald Tusk, któremu ufa 44 proc. ankietowanych - o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Kolejne miejsca zajmują: szef MSZ Grzegorz Schetyna (41 proc. deklaracji zaufania; wzrost o 1 pkt proc.), lider SLD Leszek Miller (39 proc., spadek o 2 pkt proc.) i marszałek Sejmu Radosław Sikorski (36 proc., spadek o 13 pkt proc.) Dalej są m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński (ufa mu 33 proc. badanych; spadek o 1 pkt proc.); szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński (32 proc. zaufania; spadek o 2 pkt proc.) i szef Polski Razem Jarosław Gowin oraz lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (obaj po 29 proc. - w przypadku Gowina oznacza to spadek o 1 punkt proc., a Ziobry - spadek o 4 punkty proc.) 

Im nie ufamy

Politykami, którzy prowadzą w rankingu nieufności są nadal przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot oraz lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke, którym nie ufa odpowiednio 54 i 51 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc. w przypadku Palikota i o 3 pkt proc. Korwin-Mikkego). Dalej znajdują się wiceprezes PiS Antoni Macierewicz oraz szef tej partii Jarosław Kaczyński, którym nie ufa po 47 proc. badanych. Kolejne miejsce jeśli chodzi o brak zaufania zajął Adam Hofman (45 proc. - wzrost nieufności o 15 pkt proc. i jest to najgorszy wynik w jego karierze). Jak wskazuje CBOS, ma to związek z jego udziałem w tzw. aferze madryckiej i wyrzuceniem go z PiS. 

Na dalszych miejscach w rankingu nieufności są: Zbigniew Ziobro (40 proc. nieufności; wzrost o 4 pkt proc.), Donald Tusk (35 proc; spadek o 4 pkt proc.), Bartosz Arłukowicz (34 proc; spadek o 2 pkt proc.) Za nimi plasują się: Radosław Sikorski (32 proc.; wzrost o 10 pkt proc.) Leszek Miller - 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.),  Jarosław Gowin (23 proc.; spadek o 2 pkt proc.)  Ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu nie ufa 19 proc. badanych (wzrost o 7 pkt proc.), Januszowi Piechocińskiemu - 16 proc. (wzrost o 4 punkty proc.), Jerzemu Wenderlichowi - 10 proc. (wzrost o 1 punkt proc.), Bogdanowi Borusewiczowi - 8 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Tomaszowi Siemoniakowi - 6 proc. (wzrost o 2 punkty proc.), Mateuszowi Szczurkowi  - 6 proc. (bez zmian), Teresie Piotrowskiej - 4 proc. (wzrost o 2 punkty proc.). 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-16 listopada metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej grupie 934 dorosłych Polaków.

(mn)