Posłowie uczcili minutą ciszy zmarłego w weekend Bronisława Cieślaka - aktora i posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej. "Jesteśmy głęboko wstrząśnięci, ale i przekonani, że wielka postać Bronka pozostanie w pamięci" - mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił, że Bronisław Cieślak był wielką postacią polskiej kultury.

Dla wielu Polaków był przede wszystkim lubianym i cenionym aktorem, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym - mówił. Grał w jednym z najbardziej znanych polskich seriali. Kultowa rola Sławka Borewicza z serialu “O7 zgłoś się" towarzyszyła milionom Polaków i w młodości i starości - dodał.

Gawkowski przypomniał, że Cieślak był również politykiem. W roku 1997 roku uzyskał mandat poselski z list SLD, w trzeciej kadencji zasiadał w komisjach administracji i kultury. Odtworzył mandat, w wyborach w 2001 roku został ponownie parlamentarzystą z okręgu krakowskiego - wspominał. Klub Lewicy będzie go przede wszystkim pamiętał jako zaangażowanego i sprawnego człowieka kultury. Osobę, która dla polskiej kinematografii zrobiła bardzo dużo. Pamiętamy, że był rzecznikiem klubu parlamentarnego - zauważył. 

Gawkowski złożył rodzinie Cieślaka wyrazy współczucia. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci, ale i przekonani, że wielka postać Bronka pozostanie w pamięci - mówił.

Dziennikarz, aktor, polityk

Bronisław Cieślak urodził się w 1943 r. w Krakowie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał absolutorium bez dyplomu.

W latach 1969-1973 Bronisław Cieślak pracował w Polskim Radiu Kraków, a w latach 1973-1991 był redaktorem i zastępca redaktora naczelnego Telewizji Kraków. W latach 1970-1990 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Bronisław Cieślak należał do PZPR od 1970 r. aż do rozwiązania partii w 1990 r. Dwukrotnie w 1997 i 2001 roku zdobył mandat posła z list SLD.

Rolę porucznika Sławomira Borewicza, która przyniosła mu największą popularność, Cieślak otrzymał - jak sam wspomniał - dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi. W ostatnich latach wcielał się w postać detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu "Malanowski i partnerzy". Mogliśmy go też zobaczyć w filmie “Na bank się uda".

W 2005 r. Bronisław Cieślak został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.