Biskup kaliski Edward Janiak nie będzie przewodniczył sobotnim uroczystościom święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Zastąpi go biskup senior tej diecezji Stanisław Napierała - poinformowało na swojej stronie internetowej biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W piątek Onet, jako pierwszy informował, że bp Janiak będzie udzielał 23 maja święceń kapłańskich alumnom seminarium duchownej diecezji kaliskiej. Wieczorem Biuro Delegatury KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przekazało informację, że zrobi to biskup kaliski senior Stanisław Napierała. 

W komunikacie przypomniano, że 18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego", delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do Nuncjatury. W czwartek otrzymał z Nuncjatury potwierdzenie przekazania pisma - zgodnie z procedurą - do Stolicy Apostolskiej - informował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

"Zabawa w chowanego" odkrywa zatajane historie

Film "Zabawa w chowanego" to dzieło Tomasza i Marka Sekielskich. Opowiada on historię molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych kościoła katolickiego. W filmie przedstawiona jest też postać biskupa Edwarda Janiaka, który próbuje ukrywać i tuszować przypadki molestowania przez księdza Arkadiusza Hajdasza.

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument braci Sekielskich “ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży". Dodał, że chodzi o “sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne".

W ubiegłą niedzielę przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu odbył się protest. "Z parafii do parafii zamiast do celi", "Biskupie czas na sąd ostateczny", "Jesteśmy z ofiarami" - transparenty z takimi hasłami towarzyszyły osobom, które zebrały się przed kurią, żeby zaprotestować przeciwko księżom pedofilom i biskupowi diecezji kaliskiej Edwardowi Janiakowi.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jest reakcja prymasa na film Sekielskich. Zwróci się do Watykanu