"Żołnierze Niezłomni" organizując opór przeciwko ludowej władzy, przypominali, że wolność ojczyzny jest wartością bezcenną - podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”, obchodzonego 1 marca.

"Żołnierze Niezłomni" organizując opór przeciwko ludowej władzy, przypominali, że wolność ojczyzny jest wartością bezcenną - podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”, obchodzonego 1 marca.
"Żołnierze Niezłomni przypominali, że wolność ojczyzny jest wartością bezcenną" /Artur Reszko /PAP

Wojskowy hierarcha podkreśla, że “Żołnierze Niezłomni" to “legendy narodu walczącego o prawdę, honor i wolność, a my jesteśmy ich spadkobiercami".

Bp Guzdek przypomniał, że ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego Józef Franczak, ps. "Lalek" zmarł 21 października 1963 roku z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Na jego grobie umieszczono tablicę z napisem: "Poświęcił życie za wolność Ojczyzny, której nie doczekał".
Ilu ich było? Ilu straciło życie na skutek bestialskich przesłuchań, przez powieszenie lub “metodą katyńską" - strzałem w potylicę? Ilu jeszcze do dziś spoczywa w bezimiennych dołach śmierci? Na te pytania nadal nie mamy pełnej odpowiedzi - podkreślił biskup.

Zaznaczył także, że “w kontekście odzyskiwanej prawdy o mrocznym czasie komunistycznego terroru, w powojennej Polsce coraz bardziej doceniamy zbrojny opór antykomunistycznego podziemia".

"Skazani przed ludową władzę na zapomnienie"

“Wyklęci" - przez ludową władzę zostali skazani na unicestwienie i wieczne zapomnienie w imię obcych interesów. Nie wolno było o nich mówić ani pisać. Dla nas - “Niezłomni" - bo nie poszli na kompromis, nie zrezygnowali z własnych przekonań, z walki o wolną Ojczyznę. Dopiero dziś, po wielu latach zmowy milczenia a nawet zaprogramowanego kłamstwa, odzyskują imiona, pamięć i szacunek w naszym narodzie. Byli wierni, choć na upadek imperium zła trzeba było czekać wiele lat - napisał w przesłaniu bp Guzdek.

Zaapelował, by obchodząc 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych" - otoczyć ich modlitwą. Niech msze św. odprawiane w tym dniu w kaplicach i kościołach garnizonowych oraz zapalone znicze, nierzadko na symbolicznych mogiłach lub w miejscach kaźni, będą wyrazem naszej pamięci i wdzięczności - powiedział wojskowy hierarcha.

Podkreślił również, że w czasach komunistycznego terror, “Żołnierze Niezłomni" organizując opór przeciwko ludowej władzy, przypominali, że “wolność ojczyzny jest wartością bezcenną". W jej obronie nie należy żałować krwi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, trzeba poświęcić swoje życie. Niech przykład ich heroicznej miłości do ojczyzny będzie wezwaniem do kształtowania patriotycznych postaw. Pamiętajmy, że wolność jest wielkim darem, jest nam dana i zarazem zadana - głosi biskup Guzdek.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 roku parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

(az)