Bociany zimujące w Afryce środkowej i północnej wyruszyły w drogę do miejsc gniazdowania, m.in. w Polsce. W naszym kraju spodziewane są w połowie marca.

Polskie bociany zimują w Afryce środkowej i północnej. Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie poinformował, że ptaki wyruszyły już z miejsc zimowania i rozpoczęły powrót do Europy.

Do Polski bociany wlecą od strony Ukrainy, pierwsze ptaki będą obserwowane na Lubelszczyźnie, bo bociany omijają w przelotach Karpaty - wyjaśnił Menderski.

Na Warmii pierwsze bociany powinny "zameldować się" około 20-21 marca.

Mówiąc o zimowiskach bocianów Menderski podkreślił, że z roku na rok ornitolodzy odnotowują coraz większą liczbę bocianów, które zimują w Polsce. W tym roku na zimę zostało ponad 100 bocianów. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje - przyznał.

Bocianami, które zostają na zimę w Polsce opiekują się gospodarze: dokarmiają je, dają schronienie. Potem, bardzo wczesną wiosną ludzie mylnie uważają, że bociany przyleciały dużo wcześniej, niż zwykle. A to są bociany zimujące w kraju - dodał ornitolog.

Bocian w polskiej tradycji i kulturze od wieków otaczany jest sympatią i szacunkiem, wierzy się, że ptaki te przynoszą szczęście domostwu, w którym mają gniazdo.