​Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane przez CBA w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych w Małopolsce - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Chodzi o postępowanie prowadzone przez prokuraturę regionalną w Katowicach, w którym zarzuty usłyszał już były senator PiS Stanisław Kogut.

Zatrzymani to biznesmeni - szef i były szef polskiego oddziału znanej austriackiej firmy działającej m.in. w branży informatyzacji transportu. Obaj przedsiębiorcy, jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, zostali zatrzymani, bo mieli wręczyć milion złotych łapówki poprzez fundację Stanisława Koguta - w zamian za załatwienie kontraktu na kolei.

W tym śledztwie korupcyjne zarzuty usłyszało już w sumie 21 osób.  

Sprawa byłego senatora

W styczniu 2018 roku ówczesny senator Prawa i Sprawiedliwości usłyszał zarzuty korupcyjne. Według śledczych Stanisław Kogut miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia oraz Kina Kijów w Krakowie. W zamian za to - według Prokuratury Krajowej - polityk miał przyjąć łapówkę w wysokości miliona złotych. Te pieniądze miały być przyjęte w formie darowizny na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której Kogut był prezesem zarządu.

Kogut miał też przyjąć 170 tys. złotych za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP SA w sprawie podjęcia decyzji dotyczącej umowy zawartej pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym. Dzięki tej umowie "krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysięcy złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie".

Kolejny zarzut dotyczy "pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą". Według prokuratury, Kogut miał pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty, za co miał otrzymać korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych - chodziło o wyposażenie w oświetlenie obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Stanisław Kogut startował w ostatnich wyborach parlamentarnych jako niezależny kandydat do Senatu. Kampania zakończyła się niepowodzeniem. W listopadzie wygasł jego mandat.