​Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak ogłosił zbiórkę pieniężną we wszystkich parafiach swej diecezji na odbudowę zniszczonej w pożarze wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Podobny los przed trzema laty spotkał sosnowiecką katedrę, gdzie niemal w całości spłonęła więźba dachowa. Wówczas w tamtejszej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uszkodzone też zostały wartościowe malowidła ścienne wykonane przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło.

My dobrze znamy ból wywołany nieszczęściem jakim jest pożar (...). Zachowujemy we wdzięcznej, modlitewnej pamięci, że w tej dramatycznej chwili z natychmiastową pomocą przyszło nam wiele Kościołów lokalnych z kraju i zagranicy, instytucji publicznych, firm i osób prywatnych, które ofiarowały na odbudowę naszej katedry "wdowi grosz" - napisał bp Kaszak w komunikacie umieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej diecezji.

Będzie śledztwo ws. pożaru katedry w Gorzowie Wielkopolskim

Sprowadzenie zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach - pod tym kątem Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim będzie prowadzić śledztwo, dotyczące sobotniego pożaru katedry - ustaliła dziennikarka RMF FM Agnieszka Wyderka. czytaj więcej

Mając na uwadze powyższe, tym bardziej nie możemy pozostać obojętni na dramat, który dotknął diecezję zielonogórsko-gorzowską. Chcemy przyjść możliwie jak najszybciej z pomocą naszym siostrom i braciom z zachodu Polski - zaznaczył hierarcha.

Odnosząc się do pożaru w gorzowskiej katedrze biskup podkreślił, że "dzięki Bogu i ofiarnej, wielogodzinnej akcji wielu zastępów strażaków udało się uratować świątynię, a przede wszystkim konstrukcję wieży". Straty są jednak ogromne. Teraz przyszedł czas na solidarną pomoc wszystkich ludzi dobrej woli - dodał.

Bp Kaszak zaapelował więc do wiernych z diecezji sosnowieckiej o "dar serca w postaci pieniężnej pomocy na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim". Ufam, że wieża katedry w Gorzowie, która podobnie jak nasza katedra w Sosnowcu została wzniesiona ku czci Matki Bożej Wniebowziętej odzyska równie szybko swój blask - zaznaczył biskup.

Pismo ma zostać odczytane wiernym w najbliższą niedzielę

Zbiórka ma zostać zorganizowana w niedzielę 16 lipca.

Pożar wieży gorzowskiej katedry wybuchł w sobotnie popołudnie. W niedzielę został on dogaszony, jednak strażacy wciąż pracują na miejscu. Jak informowali w poniedziałek przedstawiciele służb, została już zdjęta iglica, najwyższa kopuła oraz wyciągnięty dzwon, który znajdował się u szczytu wieży.

Jeszcze wcześniej, z zewnątrz, widać było, że zniszczona została tarcza zegara, uszkodzona miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.


(łł)