Jest ostateczna opinia biegłych po sekcji zwłok zagłodzonej półrocznej Magdy z Brzeznej. "Bezpośrednią przyczyną śmierci była wielonarządowa niewydolność organów tego dziecka, wyniszczonego i odwodnionego, a spowodowane to było najprawdopodobniej nieprawidłowym odżywianiem i skrajnym niedożywieniem" - powiedział reporterowi RMF FM krakowski prokurator Piotr Kosmaty.

Potwierdził również, że do prokuratury wpłynęła już opinia biegłych po obserwacji sądowo-psychiatrycznej obojga rodziców dziewczynki. Z uwagi na dobro śledztwa nie będziemy udzielać żadnych informacji dotyczących treści opinii - zastrzegł.

Półroczna Magda z Brzeznej zmarła w połowie kwietnia. W chwili śmierci ważyła zaledwie 3,5 kg.

Jej rodzice usłyszeli zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczynki. Grozi im do 10 lat więzienia.

W trakcie przesłuchań rodzice przyznali, że utrzymywali kontakty ze znachorem z Nowego Sącza i korzystali z jego "usług medycznych". Jak podawała wcześniej prokuratura, zgodnie z zaleceniami Marka Haslika dziewczynkę żywiono np. kozim mlekiem rozpuszczonym w wodzie.

Znachorowi śledczy zarzucili udzielanie usług medycznych bez uprawnień i sprawstwo kierownicze nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Grozi mu za to do 5 lat więzienia.

Ze względu na ważny interes społeczny sąd na wniosek prokuratury zezwolił na ujawnienie personaliów mężczyzny. Prokuratura zaapelowała również o zgłaszanie się osób, które mają wiedzę o działalności znachora lub korzystały z jego usług.

Zarówno rodzice dziewczynki, jak i Haslik przebywają w areszcie.

(edbie)