Aż 6000 osób, czyli 1200 pięcioosobowych sztafet pobiegnie wspólnie by pomóc osobom z niepełnosprawnością ruchową - w niedzielę 2 września w Krakowie wystartuje Kraków Business Run 2018.

Aż 6000 osób, czyli 1200 pięcioosobowych sztafet pobiegnie wspólnie by pomóc osobom z niepełnosprawnością ruchową -  w niedzielę 2 września w Krakowie wystartuje Kraków Business Run 2018.
Kraków Business Run /materiały prasowe /Materiały prasowe

Chęć pomocy potrzebującym oraz świetna atmosfera towarzysząca imprezie sprawiły, że w kilka minut do biegu zgłosiło się aż 5500 osób, a ze względu na duże zainteresowanie wkrótce zwiekszono limit o kolejnych 500 miejsc. Wśród zgłoszonych są organizatorzy biegu - między innymi UBS, Luxoft, Radisson Blu, Cisco, Epam, KISS digital, General Electric.

Już w najbliższą niedzielę, czyli 2 września, w 5-osobowych sztafetach, punktualnie o 10:30 biegacze wystartują z krakowskiego Rynku Głównego. Pobiegną trasą wzdłuż Plant i otaczając Wawel, pokonają dystans 3,8 km. W tym czasie organizatorzy przewidują niewielkie utrudnienia w ruchu na odcinku od ul. Straszewskiego do Św. Gertrudy i w okolicach Placu Wszystkich Świętych.

Wszystko po to, by dosłownie pomóc "stanąć na nogi" beneficjentom biegu. W tym roku impreza w Krakowie pomoże przynajmniej szesnastu osobom a wśród, których są między innymi Sylwia Kokot, Jerzy Sumara, Sławomir Wolski, Władysław Zachwieja oraz mała Wiktoria Jarmuziewicz.

"Chciałbym nareszcie wyjść z czterech ścian, marzę o tym, by pójść w góry. Bardzo potrzebuję protezy... Chcę zacząć znów aktywnie żyć" - mówi jeden z beneficjentów Władysław Zachwieja, który aktualnie porusza się na wózku inwalidzkim.

Tradycją biegu jest udział w nim Ambasadorów biegu - w tym roku w Krakowie pobiegną między innymi Adam Czerwiński, Mateusz Janicki, Adrianna Palka, Mateusz Ligocki, Jan Ciepiela oraz aktorzy niemal wszystkich krakowskich teatrów. Rafał Sonik, tak zachęca do udziału w imprezie: "Jestem aktualnie w Argentynie na czwartej rundzie Pucharu Świata - to mój drugi rajd po złamaniu nogi. Przełamuję tu moje obawy i ból jednak wiem, że Ci, którym służy Kraków Business Run o wiele bardziej potrzebują pomocy. Dlatego warto biegać, warto kibicować i warto im pomagać".

Na rzecz potrzebujących przeznaczony jest niemal cały dochód z opłat startowych. By zwiększyć skalę niesionej pomocy, zainicjowano też akcję "Pomagam Bardziej". "Osoby, które chcą pomóc potrzebującym, a z różnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w biegu, mogą przyłączyć się do charytatywnej zbiórki środków. Fundusze zebrane w ten sposób zostaną przekazane na zakup protez, wsparcie rehabilitacyjne i psychologiczne osób po amputacjach. Rachunek jest prosty - im więcej pieniędzy zbierzemy, tym większej liczbie osób uda nam się pomóc" - mówi Agnieszka Pleti, dyrektor Fundacji Poland Business Run.

W ramach "Pomagam Bardziej" biegacze oraz wszyscy, którym nie jest obojętny los beneficjentów biegu jeszcze do 2 września, do godziny 12:00, mogą dokonywać dobrowolnych wpłat. Wystarczy wejść na stronę www.polandbusinessrun.pl, wybrać miasto oraz drużynę i za jej pośrednictwem dokonać wpłaty. Zespół, który zbierze w ten sposób najwyższą kwotę, otrzyma Żółtą Koszulkę Lidera, zaprojektowaną w tym roku przez Dawida Wolińskiego.

PROGRAM IMPREZY - 2 września 2018

9:30 - Powitanie sponsorów i organizatorów biegu

9:50 - Przedstawienie beneficjentów

10:15 - Rozgrzewka

10:30 - Start

10:40 - Druga rozgrzewka

12:15 - Wręczenie symbolicznego czeku

12:30 - Ogłoszenie wyników

13:30 - Zakończenie Kraków Business Run

Kraków Business Run jest częścią wielkiej ogólnopolskiej imprezy - Poland Business Run, która odbędzie się tego samego dnia w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie oraz w Rzeszowie.

(ag)